Clicky

Zdrowie

Olejki eteryczne: właściwości i zastosowania lecznicze i kosmetyczne

olejki-zapachowe
Napisane przez Aneta

Olejki eteryczne (olejki zapachowe) to ciekłe substancje zapachowe pozyskiwane z rozmaitych gatunków roślin. Dzięki ich woni rośliny wabią zapylające je owady. Dla ludzi istotne są jednak ich przeróżne inne zastosowania. Olejki eteryczne od wieków stosowane są w tradycyjnej medycynie, z ich udziałem powstają też kosmetyki naturalne.

W tym artykule przedstawiamy właściwości, a także zastosowania lecznicze i kosmetyczne najpopularniejszych i najcenniejszych spośród olejków eterycznych.

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Jest bogaty w antyoksydanty, dlatego chroni skórę przed procesami starzenia. Polecany też do pielęgnacji cery trądzikowej, bo reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Często bywa składnikiem szamponów przeciwłupieżowych i do włosów przetłuszczających się (1).

lawenda

Aromaterapia i olejki eteryczne to również pasjonujący temat. Terapia z użyciem olejku lawendowego ma działanie uspokajające, rozluźniające i redukujące stres. Polecana jest przy problemach z zasypianiem.

Ten wyjątkowy produkt jest też niezwykle skuteczny w walce z kilkoma gatunkami owadów, przede wszystkim odstrasza mole i mszyce.

Olejek z drzewa herbacianego

drzewo-herbaciane

Olejek herbaciany działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, jest więc składnikiem kosmetyków do cery trądzikowej. Regeneruje skórę, nie wysuszając jej. Dodany do szamponu zwalcza łupież i łagodzi objawy łojotokowego zapalenia skóry.

Olejek z drzewa herbacianego pomaga również zwalczać wirusy i bakterie wywołujące infekcje zatok. Inhalacje, których jednym ze składników jest olejek herbaciany, pomagają uporać się z przeziębieniem, kaszlem i zatkanym nosem.

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy jest składnikiem wielu leków łagodzących objawy przeziębienia i grypy. Szczególnie często używa się go do produkcji pastylek na kaszel i ból gardła. Działa przyjemnie chłodząco, daje uczucie świeżości. Z tego też względu jest stałym składnikiem past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.

eukaliptus

Olejek pichtowy

jodla-syberyjska

Olejek pichtowy to stosunkowo mało znany olejek eteryczny pozyskiwany z pędów jodły syberyjskiej. Zapobiega stanom zapalnym, dlatego polecany jest do pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej, z zaskórnikami.

Olejek pichtowy jest też doskonałym naturalnym lekarstwem pomocnym w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie, grypa czy angina.

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy jest wykorzystywany w ziołolecznictwie od tysięcy lat. Zastosowany bezpośrednio na skórę, natychmiastowo poprawia jej wygląd, odżywia, uelastycznia i nawilża. Jest bogatym źródłem antyoksydantów.

rozmaryn

To także doskonały olejek do masażu przetrenowanych, bolących mięśni. Działa antybakteryjnie, więc jest przydatny w leczeniu rozmaitych urazów. Dzięki niemu rany szybciej się regenerują.

Olejek pomaga także uporać się z nieświeżym oddechem, dlatego bywa składnikiem past do zębów.

Olejek różany

roza

Olejek różany to intensywny olejek zapachowy wykorzystywany w produkcji perfum i innych kosmetyków. Każdy zna jego wyjątkowy kwiatowy zapach, lecz nie każdy wie, że poza tym znajduje szereg pożytecznych zastosowań.

Olejek świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej, ze skłonnościami do rozszerzonych naczynek. Doskonale koi podrażnienia i redukuje zaczerwienienia (2). Jest też składnikiem kosmetyków do cery dojrzałej, bo wygładza zmarszczki i ujędrnia.

Aromaterapia z użyciem olejku z róży poprawia nastrój, łagodzi stres i ułatwia zasypianie. Niektórzy uważają, że zapach róży działa jak afrodyzjak, dlatego różany olejek do masażu zdecydowanie służy atmosferze w sypialni!

Olejek miętowy

Olejek miętowy to olejek eteryczny, który ma mnóstwo zastosowań leczniczych. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci, dlatego tak często jest używany do leczenia bólu brzucha, wzdęć i nudności. Maści z dodatkiem mięty działają chłodząco i przeciwbólowo, łagodzą obrzęki i opuchlizny. Z kolei wcieranie olejku w skronie jest skuteczne w walce z bólem głowy.

mieta

Ten olejek jest także, jak różne inne olejki eteryczne, stałym składnikiem past do zębów, płynów do płukania ust oraz gum do żucia. Zapach mięty automatycznie kojarzy się nam ze świeżością, i nie bez powodu. Mięta bowiem ma silne działanie antybakteryjne.

Olejek goździkowy

gozdziki

Olejek goździkowy wyróżnia się silnymi właściwościami antybakteryjnymi, antywirusowymi i antyseptycznymi. Dzięki temu jest stosowany w leczeniu wielu różnych dolegliwości. Jest bardzo intensywny w smaku i zapachu, dlatego powinien być stosowany po rozcieńczeniu.

Sprawdza się jako środek na ból głowy i mięśni, łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie się ran. Stosowany regularnie wzmacnia odporność organizmu, przyspiesza metabolizm i przeciwdziała chorobom krążenia. Pomaga w leczeniu kaszlu i bólu gardła, dlatego często jest składnikiem lekarstw na te dolegliwości.

W kosmetyce jest stosowany do pielęgnacji cery trądzikowej. Poza tym wygładza zmarszczki i nadaje skórze młody, promienny wygląd. Jest też skuteczny w redukcji cellulitu.

Olejek migdałowy

Olejek migdałowy to produkt o pięknym słodkim orzechowym zapachu jest używany w produkcji kosmetyków do wszystkich typów cery. Działa bardzo łagodnie i nie podrażnia, dlatego jest stałym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry niemowląt. Bardzo często znajduje się też w składzie mydeł, balsamów i perfum.

migdaly

To niezwykle uniwersalny produkt, który doskonale sprawdzi się jako podstawa codziennej pielęgnacji. Może być bazą własnoręcznie robionych balsamów, olejków do masażu, peelingów, balsamów i maseczek. Głęboko nawilża, usuwa martwe komórki i nadaje skórze blask. Jest też idealnym produktem do demakijażu, z jego pomocą można zmyć nawet wodoodporne kolorowe kosmetyki.

Olejek marchewkowy

marchewka

Olejek marchewkowy jest bogatym źródłem witamin A, beta- , alfa- i gamma-karotenu, które korzystnie wpływają na stan skóry. Polecany jest szczególnie do pielęgnacji cery dojrzałej. Działa przeciwzmarszczkowo, ujędrniająco i wygładzająco. Dodatkowo podkreśla opaleniznę i nadaje skórze piękny, zdrowy kolor. Z tego powodu jest stałym składnikiem rozmaitych preparatów do opalania.

Olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy to silny i drażniący środek, dlatego powinien być stosowany ostrożnie. Ma jednak wiele cennych właściwości.

Przede wszystkim wyróżnia się niepowtarzalnym słodkim zapachem. Dzięki niemu jest popularnym składnikiem perfum, balsamów i peelingów. Uważa się, że jego zapach podnosi nastrój i korzystnie wpływa na pracę mózgu – na jego podstawowe funkcje poznawcze, takie jak zapamiętywanie czy kojarzenie faktów.

cynamon

W medycynie ten olejek zapachowy jest stosowany jako środek poprawiający trawienie, łagodzący bóle głowy i mięśni, a także bóle menstruacyjne.

Olejek cytrynowy

cytryna

Olejek cytrynowy ma działanie bakteriobójcze, dlatego jest częstym składnikiem pastylek na ból gardła. Sprawdza się też jako składnik produktów do pielęgnacji cery trądzikowej i przeznaczonych do rozjaśniania przebarwień. Nie należy jednak przesadzać ze stosowaniem olejku w dużym stężeniu na skórę, ponieważ może ją podrażniać i powodować chwilowe zaczerwienienia.

Gdzie kupować olejki eteryczne?

Obecnie naturalne olejki eteryczne są bardzo popularne w różnych zastosowaniach, jako olejki do masażu, aromaterapii czy kosmetyków.

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z używaniem kosmetyków o sztucznych, chemicznych składach i szukamy wobec nich bezpiecznych alternatyw. Nie ma więc problemu z zakupem najbardziej znanych olejków w drogeriach i aptekach. Po te mniej popularne zwykle będziemy jednak musieli udać się do specjalistycznego sklepu zielarskiego lub poszukać w internecie (gwarancja najniższej ceny).

Olejki eteryczne - niebezpieczeństwa

Choć olejki zapachowe i olejki eteryczne często wydają nam się zupełnie bezpieczne, w niektórych przypadkach mogą nam zaszkodzić. Dlatego też przed zastosowaniem należy się upewnić, że nie mamy na dane olejki eteryczne i olejki zapachowe alergii i że rozcieńczamy je w odpowiednich proporcjach.

Dodaj komentarz