Clicky

Zdrowie

Zajście w ciążę : jak szybko i skutecznie można zajść w ciążę?

zajscie-w-ciaze
Napisane przez Aneta

Jak szybko zajść w ciążę? Wydawać by się mogło, że to nic trudnego. A jednak miesiące starań, aby upragnione dwie kreski pojawiły się na teście może zniszczyć ten magiczny czas. Jeżeli Twoim problemem jest zajście w ciążę, to poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji. 

Częste oraz regularne współżycie jest korzystne zarówno dla mężczyzny, jak i kobiety. Mężczyzna, który współżyje często posiada plemniki zdecydowanie lepszej jakości. Badania wskazują, że już po tygodniu abstynencji od seksu dochodzi do zmian w plemnikach, które mogą utrudniać zapłodnienie. Badania wskazują również, że w przypadku mężczyzn posiadających słabe plemniki uprawianie seksu codziennie przez tydzień przed owulacją poprawia ich jakość, a także zmniejsza uszkodzenia w DNA. 

Z kolei u kobiet częstsze współżycie sprzyja poprawie ukrwienia jajowodów oraz macicy, a także poprawia czynność skurczową macicy. Ma to związek z prostaglandyną – substancją znajdującą się w nasieniu, która ma silne właściwości naskurczowe. Poprzez taki trening dróg rodnych u kobiety plemniki znacznie łatwiej docierają do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia. 

Problemy z zajściem w ciążę

Wiele kobiet zastanawia się, co robić jeżeli nie mogą zajść w ciążę. Jeżeli problem z zajściem w ciąże trwa dopiero od kilku miesięcy, nie warto wpadać w panikę. Staranie się o dziecko powinno być przyjemnym i bardzo intymnym okresem. Wiele par po pewnym czasie zaczyna sobie zdawać sprawę, że zajście w ciążę nie jest kwestią dni czy nawet tygodni. A może wręcz zająć dużo więcej czasu. Chciałabyś wiedzieć, jak szybko zajść w ciążę?

Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować styl życia swój i partnera, a także strefy intymne oraz zdrowotne. Zajście w ciążę utrudnione może być przez nadmierny stres. Jest to czynnik, który obniża płodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. 

Szanse na zajście w ciążę obniżają również używki. W przypadku problemów z płodnością zakazane są zarówno papierosy, jak i alkohol. Udowodniono, że mogą one obniżać płodność nawet aż o 60%. Warto ograniczyć również spożycie kawy, a napoje energetyczne najlepiej odstawić całkowicie. Zawarta w nich kofeina osłabia ruchliwość plemników w przypadku mężczyzn, a u kobiet utrudnia transport komórek jajowych poprzez jajowód. 

Nasienie jest bardzo wrażliwe na wszelkie czynniki zewnętrzne. Na ruchliwość oraz żywotność plemników wpływ mają zbyt ciasne bokserki, wówczas dochodzi do przegrzewania się jąder, gdzie produkowane są plemniki. Udowodniono również, że niekorzystne działanie wykazuje sygnał sieci komórkowej oraz wi-fi (1). Fale elektromagnetyczne zaburzają funkcjonowanie jąder.

Sposoby na zajście w ciążę

Czynników przyczyniających się do problemów z poczęciem dziecka jest sporo. A co pomaga zajść w ciążę? Jakie są sposoby na zajście w ciążę? Teoretycznie sprawa jest prosta – wystarczy współżyć.

test-ciaza

Jednak istnieje również wiele narzędzi wspomagających zajście w ciążę. Warto z nich skorzystać, aby wyznaczyć najlepszy czas na staranie się o dziecko podczas cyklu miesiączkowego. Można między innymi wykorzystać kalendarz dni płodnych, dzięki któremu możliwe będzie wyznaczenie dnia owulacji, czyli czasu kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najwyższe. Ile dni po okresie można zajść w ciąże? Owulacja przypada mniej więcej na ok 14 dni przed końcem cyklu, czyli przed pierwszym dniem kolejnego okresu. Jest to czas, w którym kobieta jest najbardziej płodna i w związku z tym szanse, aby zajść w ciążę są najwyższe. 

Można również wykorzystać test owulacyjny. Poprzez badanie moczu oraz zawartego w nim hormonu LH (2) możliwe jest wyznaczenie szczytu śluzu płodnego, a w związku z tym również dni płodnych. 

Co jeść żeby zajść w ciążę?

Do problemów z zajściem w ciążę przyczyniać się mogą nadmierne kilogramy. Badania dowodzą, że nawet jeżeli kobieta ma regularne owulacje oraz prawidłowy cykl miesiączkowy, to w przypadku nadwagi mogą pojawić się zaburzenia płodności. U kobiet z BMI powyżej 29 każda kolejna jednostka BMI na plusie zmniejsza szansę na zajście w ciążę o 4%

Z kolei wśród otyłych mężczyzn niepłodność jest zjawiskiem występującym ok 2 krotnie częściej niż u mężczyzn o prawidłowej masie ciała. Każde dodatkowe 10 kilogramów obniża szanse na poczęcie dziecka o ok. 10 %.

Jednak również nadmierna szczupłość nie jest pożądana. W przypadku kobiet o BMI niższym niż 19 czas potrzebny na zajęcie w ciążę wydłuża się aż czterokrotnie

jedzenie-zajscie-ciaze

Sposoby na zajście w ciążę to także odpowiednia dieta. Warto wprowadzić do swojego jadłospisu: 

 • Produkty bogate w kwas foliowy – kwas foliowy polecany jest nie tylko kobietom w ciąży, ale przede wszystkim tym które dopiero starają się o dziecko. Najwięcej kwasu foliowego znajduje się w zielonych warzywach – w szpinaku czy brokułach.
 • Kwasy omega-3 – regulują gospodarkę hormonalną i poprawiają płodność. Najlepsze źródła kwasów omega-3 w diecie to przede wszystkim tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, śledź czy makrela, a także morskie wodorosty. Ich spore ilości znaleźć można również w orzechach włoskich, siemieniu lnianym, migdałach, pestkach dyni i oleju lnianym. 
 • Tłusty nabiał – istnieje duża zależność pomiędzy zawartością wapnia w organizmie, a płodnością kobiety. Polecane jest przede wszystkim spożywanie tłustych lub półtłustych serów twarogowych, jogurtów, maślanek oraz kefirów. Poziom przyswajania wapnia z tych produktów jest najwyższy.
 • Żywność będącą źródłem witaminy E, która określana jest witaminą płodności (to przede wszystkim oleje roślinne np. olej słonecznikowy czy oliwa z oliwek, różnego rodzaju pestki np. z dyni czy słonecznika, a także nasiona i orzechy).

Czy warto stosować tabletki na zajście w ciążę?

Często pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze wraz z dietą jest bardzo trudne. Dlatego zdarza się, że wskazane może być stosowanie suplementów.

Odpowiednie odżywienie organizmu sprawia, że zajście w ciążę jest łatwiejsze. Przede wszystkim dla kobiet starających się o dziecko istotne jest przyjmowanie odpowiednich ilości kwasu foliowego. Jest to składnik niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka, wpływa między innymi na właściwy rozwój mózgu oraz cewy nerwowej płodu. Już w trakcie ciąży na uzupełnianie niedoborów kwasu foliowego jest za późno, dlatego nie wolno tego lekceważyć. 

Wśród innych składników, jakie powinny przyjmować kobiety starające się o dziecko wymienić warto: 

 • cynk
 • wapń
 • żelazo
 • magnez
 • selen
 • witaminy z grupy B
 • witaminę C
 • L-argininę

W suplementach dla mężczyzn znaleźć się powinien przede wszystkim cynk, koenzym Q-10, witamina C oraz foliany 

Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę? 

Jak szybko zajść w ciążę? Po pierwsze dowiedz się, kiedy masz dni płodne. Pomocny może być tutaj test owulacyjny. Jednak w celu zwiększenia szans na zajście w ciążę warto uprawiać seks nie tylko w dni płodne. Należy pamiętać, że plemniki w drogach rodnych kobiety pozostają przez 2 do 3 dni. W związku z tym regularne współżycie sprawia, że plemniki są przez cały czas obecne w ciele kobiety, gdzie mogą poczekać na komórkę jajową. 

Jednak zbyt częste współżycie po pewnym czasie także może stać się problemem. Zbytnie skupianie się na osiągnieciu założonego celu, jakim jest zapłodnienie może odebrać radość z seksu. Współżycie z obowiązku również nie sprzyja poczęciu dziecka. Najlepiej kochać się, co 2-3 dni.

Jak się kochać żeby szybko zajść w ciążę?

Wiele par zastanawia się nad tym jaka jest najlepsza pozycja żeby zajść w ciążę. Otóż przekonanie, że jedne pozycje są lepsze do zapłodnienia niż inne jest mitem. Jeżeli oboje partnerzy nie mają problemów ze zdrowiem, to pozycja seksualna nie ma tutaj absolutnie żadnego znaczenia. 

nogi-w-gorze

Nieprawdziwe jest także przekonanie o tym, że można zwiększyć szanse na zajście w ciążę jeżeli zaraz po stosunku kobieta trzyma nogi w górze. Prawdą jest natomiast, że warto przez jakieś 10-15 minut po stosunku zostać w łóżku i w tym czasie nie korzystać z toalety, aby utrzymać w pochwie nasienie. Jednak unoszenie nóg jest niepotrzebne.

Dodaj komentarz