Clicky

Zdrowie

Ból głowy czy migrena : jaka jest różnica? – Przyczyny i leczenie

migrena-bol-glowy
Napisane przez Radosław

Ból głowy to problem, który raz na jakiś czas spotyka każdego w społeczeństwie. Jest to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości, z którymi mierzy się człowiek. Częste bóle głowy mogą być jednak przyczyną poważnej choroby. Dlatego też nie można ich lekceważyć, a jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Źródła bólu głowy są różne. W przypadku bólów, które nie znikają samoistnie należy znaleźć przyczynę powstawania. Dzięki temu będzie można dostosować leczenie do wymagań pacjenta. Sposoby na ból głowy bywają inne w każdym przypadku. Dlatego trzeba znaleźć ich przyczynę.

Rodzaje bólu głowy

silny-bol-glowy

Ból głowy może istnieć jako choroba sama w sobie. Bardzo często jednak jest objawem innej choroby, znacznie cięższej. Najczęściej jest związany z układem krążenia. Mózg sam w sobie nie może bowiem boleć. Naczynia krwionośne, które otaczają mózg mogą się jednak rozszerzać, co drażni zakończenia nerwowe. To właśnie źródło naszego problemu.

Wyodrębnia się ból głowy pierwotny oraz wtórny. Ten pierwszy jest samoistny, a jego najczęściej spotykana postać to migrena, napięciowy ból głowy czy klasterowy ból głowy. Ból wtórny wywołany jest przez choroby. Często spowodowany jest krwotokiem podpajęczynówkowym, krwotocznym udarze mózgu czy udarze niedokrwiennym.

Najczęściej występujące przyczyny bólu głowy

Przyczyn bólu głowy może być naprawdę wiele. W poniższym zestawieniu znajdują się najpopularniejsze:

  • brak snu;
  • przemęczenie;
  • uczucie głodu;
  • pozycja, która powoduje napięcie mięśni (np. długie przebywanie przed komputerem);
  • stres i silne emocje.

Te przyczyny bólu związane są z samoistnymi bólami głowy. Co na ból głowy wziąć w tym wypadku? Zwykle pomagają leki takie jak paracetamol czy ibuprofen (1).

Innymi przyczynami mogą być:

  • migrena – w tym przypadku występuje silny ból głowy, często jednostronny i pulsujący. Trwa kilka bądź kilkanaście godzin. Są dwie odmiany: migrena oraz migrena z aurą. Tej drugiej towarzyszą nudności, światłowstręt, biegunka czy kołatanie serca. Bywa, że migrena z aurą uniemożliwia poruszanie głową, a obraz staje się rozmazany.
  • napięciowe bóle głowy – ból jest ciągły lub przerywany. Może być łagodny i silny. Objawia się obustronnym uczuciem ucisku w okolicy potylicy oraz czoła, skąd rozchodzi się na całą głowę. 

Warto pamiętać o tym, że często bóle głowy, a szczególnie silne bóle głowy są związane z chorobami. Bywa, że bardzo poważnymi. Głównie występują przy takich chorobach jak:

  • nadciśnienie tętnicze – występuje w przypadku nadciśnienia (gdy ono rośnie lub gwałtownie spada).
  • zepsute zęby – silny ból głowy towarzyszy stanom zapalnym rozwijającym się w zębach.
  • zapalenie zatok – zmiany zapalne błony śluzowej, powstałe przez niesprzyjające warunki atmosferyczne, mogą powodować ból głowy z przodu, w okolicach nosa i zatok czołowych. Charakterystyczne dla niego jest to, że nasila się przy pochylaniu głowy.
  • wady wzroku – źle dobrane okulary mogą powodować napięcie mięśni w gałkach ocznych, a co za tym idzie ból głowy.
  • wady kręgosłupa – szczególnie odcinka szyjnego. Występuje wtedy ból z tyłu głowy, w okolicach potylicy.

Ból głowy w ciąży jest bardzo często spotykany. Zazwyczaj nie jest groźny, jedynie dokuczliwy. Warto wspomnieć o badaniach, które pokazują, że kobiety cierpiące na migrenę w czasie ciąży (2), mogą na jakiś czas o niej zapomnieć. Migrena bowiem może występować wtedy znacznie rzadziej.

Częsty ból głowy – nie ignoruj tego!

Rodzaje bólu głowy mogą być różne. Niektóre są jednak oznaką zagrożenia dla zdrowia. Codzienny ból głowy, ból głowy w skroniach czy nawet pulsujący ból głowy, może czasami wskazywać na poważne schorzenia. Jeśli ból jest bardzo silny albo inny od tych, które dotykały nas do tej pory, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu (3).

Bóle głowy mogą być objawem zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, tętniaka mózgu, wstrząsu mózgu, a nawet guza. Pamiętaj, aby jak najszybciej udać się do lekarza i przedstawić wszystkie swoje objawy. Powinien on zalecić zrobienie rentgena i rezonansu głowy, które to pomogą wykluczyć najgorsze z możliwych przyczyn bólu.

Upewnij się, że Twój ból nie jest objawem poważnego schorzenia. Nie bagatelizuj oznak i sygnałów, które wysyła Ci organizm. Taki ból głowy to może być zwykła migrena albo poważna choroba. Jej wczesne rozpoznanie może wpłynąć na dalsze leczenie.

Ból głowy u dziecka

bol-glowy-u-dziecka

Tak jak w przypadku dorosłych, tak i u dzieci, bóle głowy mogą być spowodowane licznymi przyczynami. Świadczyć mogą zarówno o przemęczeniu, nadmiernym stresie, jak i o próchnicy zębów czy chorobach zatok. Szczególnie tych przynosowych.

Bóle te mogą być także spowodowane innymi, poważniejszymi chorobami jak np. guzem mózgu. Nie należy ignorować skarg dziecka, szczególnie wtedy, gdy bóle głowy pojawiają się nagle i są bardzo silne. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Sposoby na ból głowy

W przypadku bólu głowy ciężko o środek, który zawsze pomoże tak samo skutecznie. Leczenie powinno zacząć się od zdiagnozowania źródła problemu. Częste bóle mogą być wynikiem najróżniejszych przyczyn. O najważniejszych z nich napisaliśmy wyżej.

Migrena to rodzaj bólu, którego nie wyleczy się w ten sam sposób, co ból wynikający ze zmęczenia. Leki na migrenę to niesteroidowe tabletki przeciwzapalne. W walce z tym schorzeniem pomagają również tryptany.

Ból napięciowy to coś zupełnie innego. Co na ból głowy można polecić w tym przypadku? Pomogą tutaj zwykłe leki przeciwbólowe. Dostępne są one często bez recepty.

W przypadku wtórnych bóli, aby uśmierzyć bądź zlikwidować ból głowy, trzeba pozbyć się przyczyny problemu. Dlatego też w przypadku, gdy cierpimy na częste bóle głowy, najlepiej skonsultować sprawę z lekarzem.

Domowe sposoby na ból głowy

Ból głowy z przodu lub ból z tyłu głowy nie są niczym przyjemnym. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieją domowe sposoby na to, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Te sposoby działają jednak tylko na bóle pierwotne. Te, które związane są z chorobami, niestety nie zostaną zlikwidowane domowymi metodami. 

Oto popularne sposoby na ból głowy:

masaz-glowy
  • masaż głowy – wykonywać go należy trzema środkowymi palcami. Koniuszki palców powinny delikatnie masować brwi i dalej iść w stronę nasady nosa.
  • ćwiczenia rozluźniające – warto spróbować ćwiczeń rozluźniających mięśni szyi i karku. Przechylaj głowę w stronę ramienia, obróć ją z jednego boku na drugi albo z góry na dół. Powtarzaj seriami ćwiczenia i zrelaksuj się.
  • zioła – naturalnym sposobem na ból głowy są napary z mięty, imbiru czy rumianku.
  • picie wody – najlepiej małymi łykami przez godzinę.
  • masaż karku – rozluźni napięte mięśnie i da im odpowiedni odpoczynek.
  • ciepła kąpiel – świetnie odpręży i da ukojenie.

Dodaj komentarz