Clicky

Zdrowie

Co na oparzenia skóry? Domowe sposoby na oparzenia

sposoby-na-oparzenie
Napisane przez Radosław

Oparzenia, choć nieprzyjemne, nie są niczym, z czym nie dałoby się sobie poradzić. Nie trzeba też od razu jechać do szpitala lub panikować - możemy bardzo dobrze opanować sytuację sami. W tym artykule prezentujemy domowe sposoby na oparzenia.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Oparzenia mogą powstać z różnych przyczyn, mogą się więc różnić ciężkością uszkodzenia skóry i objawami, jakie dany rodzaj uszkodzenia daje. Każdy typ oparzeń wymagać więc będzie innego traktowania. Ważne, gdy przydarzy nam się coś takiego, by zachować trzeźwy umysł i odpowiednio rozpoznać sytuację, w jakiej się znajdujemy.

pierwsza-pomoc

Rodzaje oparzeń

stopnie-oparzenia

Oparzenia dzielą się na pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego stopnia. Pierwszy jest najlżejszy, czwarty najcięższy, ale z reguły spotkać się można z oparzeniami do stopnia trzeciego. Różnią się od siebie objawami, po których można je rozpoznać, oraz sposobami, w jakie powinniśmy się nimi zajmować.

Oparzenie 1 stopnia

Oparzenie pierwszego stopnia, czyli obejmujące tylko naskórek. Jego cechy charakterystyczne to:

  • zaczerwienienie skóry
  • pieczenie skóry
  • lekki obrzęk

Oparzenie takie goi się samoistnie i nie zostawia blizny. Nie wymaga specjalnego leczenia i traktowania, jedynie w celu usunięcia dyskomfortu. Nie wymaga konsultacji z lekarzem.

Oparzenie 2 stopnia

Dzieli się ono na powierzchowne i głębokie, i w zależności od typu obejmuje naskórek i część lub całość skóry właściwej. Znaki rozpoznawcze:

  • zaczerwienienie i obrzęk
  • ból (mniejszy w przypadku typu głębokiego)
  • pęcherze wypełnione płynem
  • biała skóra z czerwonymi punktami (w przypadku typu głębokiego)

Oparzenie 2 stopnia goi się 2-3 tygodnie i pozostawić może przebarwienia lub blizny. Pojawiających się pęcherzy nie można naruszać, gdyż są wytworzonym przez skórę opatrunkiem, naturalnym, a więc najbardziej odpowiednim. Uszkodzenie ich może doprowadzić do zakażenia i do wydłużenia czasu gojenia się rany.

Oparzenie 3 stopnia

Często wymaga przeszczepu skóry (1). Skóra ulega martwicy, przez co nie czujemy bólu, i przybiera kolor od białego po brunatny.

Przyczyny oparzeń

Oparzenia słoneczne

Co na oparzenia słoneczne, jeśli zdarzyło nam się zapomnieć kremu z filtrem do opalania? Pierwsza pomoc na oparzenia słoneczne obejmuje chłodne, delikatne okłady z wody. Ponadto domowe sposoby na oparzenia słoneczne to okłady z maślanki i picie dużej ilości wody. Przydać mogą się także leki na oparzenia dostępne w aptekach, takie jak pianka na oparzenia lub spray na oparzenia.

oparzenie-sloneczne

Oparzenia termiczne

W przypadku oparzeń termicznych, których większość zdarza się w środowisku domowym, najbardziej przydadzą się domowe sposoby na oparzenia. Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych wymaga odsłonięcia i długiego schładzania poparzonej skóry.

Należałoby to skonsultować z lekarzem, ale na oparzenia termiczne przydatne mogą okazać się plastry na oparzenia lub inny jałowy opatrunek na oparzenia, oraz maść na oparzenia z alantoiną i pantenolem.

Oparzenie wrzątkiem

wrzatek

W przypadku poparzenia wrzątkiem procedura postępowania jest podobna jak przy oparzeniu termicznym: odsłonięcie i schłodzenie miejsca. Przez dobę od oparzenia należy unikać maści; później jednakże leki na oparzenia mogą się przydać. Może to być spray lub maść na oparzenia. Opatrunek na oparzenia może być jałowy lub hydrożelowy.

Użycie do smarowania nieodpowiednich specyfików, bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą lub po zbyt krótkim czasie od oparzenia może przeszkodzić w procesie leczenia, między innymi przez doprowadzenie do zakażenia. Dzięki odpowiedniemu leczeniu zapobiec można powstawaniu blizn.

Oparzenie olejem

Takie oparzenie jest dużo groźniejsze, niż oparzenie wrzątkiem, należy się więc nim odpowiednio zająć. Na początku należy schładzać poparzone miejsce strumieniem wody przez pół godziny lub do ustąpienia bólu.

Później można zastosować chłodzące okłady, kompresy oraz jałowe i hydrożelowe opatrunki. Dopiero po 2-3 dniach można zacząć smarować poparzone miejsce. Może to być aloes, kwaśne mleko, olej lawendowy czy mąka. Unikać za to należy miodu, łupin z ziemniaków, białka jaja.

Oparzenia chemiczne

Tak, jak w kontakcie ze słońcem należy stosować odpowiednie środki ochrony, tak samo w pracy, bo tam najczęściej mamy kontakt z chemikaliami, należy odpowiednio się zabezpieczać.

Oparzenia chemiczne są na tyle poważnym obrażeniem, że tu domowe sposoby na oparzenia nie bardzo mogą się przydać i nie możemy sami zrobić wiele. Najważniejszym jest usunięcie chemikaliów z ciała osoby poparzonej w ciągu dwóch minut od kontaktu ich ze skórą przez spłukiwanie wodą przez kilka, kilkanaście minut. Następnie należy spłukiwać poparzone miejsce wodą wapienną, roztworem sody albo mydła, oraz jak najszybciej zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala (2). 

Uszkodzenia wywołane takimi oparzeniami mogą wymagać interwencji chirurgicznej lub stosowania specjalnych bandaży, leków przeciw swędzeniu i antybiotyków.

Czym więc smarować oparzenia?

Zależy to od stopnia oparzenia. Przy niewielkich poparzeniach zastosować można domowe sposoby na oparzenia, czyli smarowanie uszkodzonych miejsc różnymi produktami spożywczymi, od miodu po białka jaj. Przy cięższych oparzeniach o tym, czy można coś stosować, decyduje lekarz. Mogą to być maści z proteinami lub żele chłodzące.

A czym opatrzyć oparzenie?

jalowe-opatrunki

Podstawą są jałowe opatrunki; użyć można też hydrożelowe plastry na oparzenia. Jako opatrunek może też służyć kompres lub okład chłodzący. Opatrunki hydrożelowe dostępne są w aptekach bez recepty i są dobrym środkiem, jako że już po kilku minutach od nałożenia schładzają poparzone miejsce do naturalnej temperatury ciała, powodując ulgę. Domowe sposoby na oparzenia mogą okazać się równie skuteczne, ale za to tańsze.

Ważne informacje do zapamiętania

  • Przy większości oparzeń należy odsłonić skórę z materiału i zdjąć biżuterię.
  • Oparzenia należy schładzać niegwałtownym strumieniem wody, ewentualnie zanurzać w wodzie - koniecznie o chłodnej temperaturze! W przypadku oparzeń wrzątkiem nie można użyć innej cieczy ani lodu czy śniegu.
  • Gdy pojawi się bąbel po oparzeniu lub pęcherze po oparzeniu, nie należy ich przebijać ani zdzierać. Są one naturalnym opatrunkiem.
  • Krótki czas po oparzeniu nie należy go niczym smarować.
  • W sprawie leków, które można zastosować, należy skonsultować się z lekarzem.
  • Myśl, czym smarujesz! Nie wszystko naprawdę pomaga, a może wywołać zakażenie lub, zastosowane za wcześnie, zaognić ranę.
  • Pomocy lekarza wymagają na pewno ciężkie oparzenia III stopnia lub niegojące się oparzenia niższych stopni.
  • Domowe sposoby na oparzenia mają najważniejszy punkt, którym jest higiena miejsca oparzonego - ale bez użycia substancji takich, jak spirytus!

Dodaj komentarz