Clicky

Zdrowie

Jak pozbyć się zgagi? – Domowe sposoby na zgagę

refluks-zgaga
Napisane przez Aneta

Nieprzyjemne pieczenie w przełyku jest dość dobrze znane kobietom w ciąży oraz osobom z problemami gastrycznymi. Wielu pacjentów ma swój sprawdzony lek na zgagę i wie, co na zgagę może przyjmować. Jednocześnie nie każdy chory chce brać tabletki na zgagę, stąd tak duża popularność różnych sposobów na zwalczanie objawów zgagi. Jakie są zatem najlepsze domowe sposoby na zgagę?

Czym jest zgaga (refluks żołądka)?

zgaga

Wielu Polaków doskonale wie, z czym kojarzy się niestrawność oraz zgaga w nocy. Wystarczy późno wieczorem zjeść ciężkostrawny posiłek, do którego pije się duże ilości piwa lub innego alkoholu, aby piekący ból w przełyku mógł obudzić. Bo sama zgaga to nic innego, jako ów piekący ból, spowodowany przez cofający się do przełyku kwas żołądkowy.

Tak wyglądają typowe objawy zgagi, jednak u części pacjentów mogą one być bardziej nasilone i zróżnicowane. U niektórych pacjentów pojawia się kwaśne odbijanie, na które pomogą domowe sposoby na zgagę. Jeśli jednak do tych objawów dołączy ból brzucha, ból za mostkiem (1) oraz wymioty, wskazana może być nawet wizyta u lekarza. 

Wielu pacjentów cierpiących na zgagę sięga po jakiś reklamowany lek na zgagę. Równie dobre efekty daje stosowanie produktów, obecnych w każdej kuchni, aby częsta zgaga nie była uciążliwa. Niektóre rozwiązania, jak migdały na zgagę, są powszechnie stosowane przez kobiety w ciąży, inne, jak soda na zgagę, są popularne wśród osób z problemami z układem pokarmowym.

Domowe sposoby na zgagę

Co na zgage warto przyjmować? Jednym z popularnych sposobów jest wypicie szklanki ciepłego mleka, przy czym jest to sposób, który warto stosować jedynie doraźnie i to uprzednim wypiciu sody. Co prawda mleko łagodzi objawy zgagi, ale jednocześnie pobudza żołądek do wydzielania kwasu, więc zgaga może powrócić w znacznie silniejszej postaci.

Osoby zastanawiające się, co na zgagę może pomóc, powinny zwrócić uwagę głównie na zioła oraz wspomnianą już sodę. Domowe sposoby na zgagę bardzo często zalecają jedzenie migdałów oraz żucie ziaren jałowca, w niektórych poradach pojawia się sugestia, aby zjeść także łyżeczkę cynamonu. Na pewno skuteczne są zioła na zgagę oraz siemię lniane podawane z dodatkiem miodu i octu jabłkowego.

Czasem zaleca się ocet jabłkowy na zgagę, jednak ze względu na jego dość specyficzny smak warto go dodawać do ziołowych naparów czy ciepłej wody. Skuteczna herbata na zgagę to herbata ziołowa, najczęściej z lipy, mięty czy kopru włoskiego.

ocet-jablkowy

Skuteczna jest również soda oczyszczona na zgagę. Do zneutralizowania soków żołądkowych wystarczy ciepła woda z dodatkiem 1/2 łyżeczki sody. Soda na zgagę dość szybko minimalizuje uczucie pieczenia w przełyku.

Można również sięgać po soki warzywne o zasadowym odczynie, a więc po sok z marchwi, buraka czy rzodkwi, które na stałe należy włączyć do codziennej diety.

Dieta na zgagę

refluks-dieta

Zioła i produkty naturalne to zaledwie kilka wybranych produktów spośród tego, co pomaga na zgagę. Osoby z problemami z cofaniem soków żołądkowych, powinny zwracać większą uwagę na własną dietę. Niemniej ważne są także godziny spożywanych posiłków oraz ich obfitość. 

Co jest dobre na zgagę? Przede wszystkim wskazane są częste, ale mniej obfite posiłki - może być ich nawet pięć, jednak należy trzymać się zasady, aby ostatni posiłek był zjedzony co najmniej trzy godziny przed snem (2). Przy problemach ze zgagą nie powinno się także jeść na leżąco, bowiem taka pozycja wzmaga wydzielanie kwasu żołądkowego.

Warto się jednak zastanowić, co nasila objawy refluksu. I tak chorzy, którzy nadużywają alkoholu (co jest dobre na kaca?i dużo palą, będą zmuszeni, aby rozstać się ze wspomnianymi używkami. Domowe sposoby na zgagę mogą nie pomóc osobom, które cierpią z powodu nadwagi, a ich otyłość jest otyłością brzuszną, uciskającą żołądek i narządy wewnętrzne. Jeśli już dojdzie do ataku zgagi, należy unikać gwałtownego schylania czy kładzenia się, bowiem taka pozycja ciała dodatkowo nasila objawy zgagi.

Przy problemach z nadmiernym wydzielaniem soków żołądkowych warto przyjrzeć się, czy nadmierna aktywność żołądka nie jest wywołana przez jedzone pokarmy. Co na zgagę, a właściwie na jej objawy, działa nasilająco? Nadmierne picie napojów gazowanych, wspomnianego już alkoholu, ale również i kawy, głównie pitej rano na czczo. 

Domowe sposoby na zgagę mogą również minimalizować objawy zgagi, występujące po zjedzeniu potraw smażonych czy tłustych. Dla wielu osób cierpiących na zgagę niewskazane są owoce cytrusowe, także w postaci soków, oraz wszelkie produkty zawierające czekoladę, w tym również sama czekolada.

Jak pozbyć się zgagi?

Co na zgagę warto stosować, aby zminimalizować jej objawy? Przy nawracających problemach ze zgagą warto postawić głównie na zmianę diety na lekko strawną, w której nie będzie produktów tłustych czy owoców cytrusowych w postaci surowej. Natomiast w diecie powinny się pojawić soki i napoje o odczynie zasadowym. Osobom z nadwagą zaleca się zrzucenie kilku kilogramów (jak szybko schudnąć?), bowiem zbyt duża masa ciała i otyłość brzuszna również mogą nasilać objawy choroby.

refluks

Jadłospis osoby cierpiącej na zgagę powinien być rozłożony na mniejsze porcje, które należy jeść w dość zbliżonych odstępach czasowych, np. co trzy godziny. Co zjeść na zgagę, gdy już się pojawi? Warto mieć pod ręką migdały lub ziarno jałowca, ostatecznie można się ratować sięgając po herbaty ziołowe czy ciepłą wodę z sodą.

Warto jednak pamiętać, że choć niektóre domowe sposoby na refluks zalecają, aby w przypadku jego pojawienia się sięgnąć po napar z mięty, sama mięta może jednak nasilać objawy zgagi. Co na zgagę należy przyjmować, jeśli sama zgaga jest dość uporczywa? Wówczas zamiast po zioła należy sięgnąć po leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego.

Dodaj komentarz