Clicky

Zdrowie

Zatkane ucho : jak z powodzeniem odetkać ucho ?

zatkane-ucho
Napisane przez Radosław

Zatkane ucho to dość powszechny problem, kwestia jak odetkać ucho dość często może nas więc męczyć. Dużo mniej powszechna jest bowiem wiedza o tym, jak efektywnie sobie radzić z tą uciążliwością. Często proponuje się poczekać, aż problem sam minie (co może oznaczać wielogodzinny dyskomfort) lub wybrać się do lekarza, co na ogół jest pewną przesadą.

Jakie zatem mamy alternatywy i co możemy zrobić, by pomóc sobie lub bliskim narzekającym na uczucie zatkanego ucha?

Gdy katar powoduje zatkane ucho

Tak naprawdę różne podejścia do radzenia sobie z zatkanymi uszami stosuje się w zależności od zidentyfikowanej przyczyny problemu. Jedną z powszechniejszych jest zwykły katar, któremu często towarzyszą objawy właśnie zatkanego ucha. Spowodowane jest to wtedy wbrew pozorom obrzękiem śluzówek nosa, co dość często przekłada się również na problemy z uszami. Ponieważ ustaliliśmy już, że źródłem problemu jest tutaj raczej nos niż uszy (zatkane ucho przy katarze jest jedynie pochodną problemów z nosem) musimy zadziałać właśnie na nos by odetkać zatkane ucho woskowiną.

Jeśli katar jest towarzyszem jakiejś większej choroby - wtedy warto przy okazji wizyty lekarskiej wspomnieć, że wśród objawów występuje również zatkane ucho - być może zaproponuje nam coś, by problem szybko minął. Jeśli jednak nie planujemy odwiedzin u lekarza, a jednocześnie chcemy wypróbować bardziej domowych sposobów, warto pomyśleć o inhalacjach. Rozważmy zakup inhalatora, gdyż nie jest to drogie urządzenie, a może nam pomóc też w wielu innych dolegliwościach.

Jeśli jednak nie mamy inhalatora pod ręką, to możemy spróbować ten inny sposób :

  • wlać do naczynia gorącą wodę,
  • dolać kilka kropli jakiegoś olejku eterycznego,
  • po czym przykryć swoją głowę i naczynie ręcznikiem i wdychać opary unoszące się znad niego.

Już kilka minut powinno nad dać pierwszą ulgę, jeśli jednak po kwadransie nie odczuwamy różnicy - przerwijmy i spróbuj ponownie za jakiś czas. Gdy jednak zarówno katar, jak i zatkane uszy nie będą ustępowały, rozważmy wizytę u lekarza, gdyż być może problem jest poważniejszy, niż nam się wydawało.

Nadmiar woskowiny spowodowany przez słuchawki

sluchawki-w-uchu

Czasem z różnych powodów nasz organizm produkuje zdecydowanie więcej woskowiny niż powinien. O ile sama woskowina w uchu jest przydatna w procesie oczyszczania przewodu słuchowego, to gdy jest jej zbyt dużo - pojawia się problem jak odetkać ucho. Czasem jest to kwestia wrodzona, czasem natomiast sami zwiększamy intensywność tego objawu poprzez wkładanie do uszu słuchawek, szczególnie tych dokanałowych. Na podobnej zasadzie mogą też działać niektóre aparaty słuchowe.

Pierwszym krokiem może to być ograniczenie stosowania słuchawek lub zamiana ich na modele mniej inwazyjne. Pamiętajmy też, by regularnie czyścić słuchawki dokanałowe, przy okazji obserwując czy nie zalega dla nich woskowina, a jeśli tak - to czy jej ilość maleje lub rośnie. Jeśli maleje, to być może problem z nadmiarem woskowiny rozwiąże się sam, w przeciwnym przypadku - możemy poprosić w aptece krople rozpuszczające złogi woskowiny, by zatkane ucho i szum ustąpiły.

Jak odetkać zatkane ucho stosując preparaty naturalne

Gdy nie chcemy korzystać z produktów aptecznych, często na zapchane ucho może nam wystarczyć zawartość domowej apteczki, a nawet kuchennych szafek. Całkiem skuteczna w udrażnianie zatkanych uszu jest oliwa z oliwek, której lekko podgrzane krople wprowadzone do ucha mogą szybko uporać się z problemem. Na podobnej zasadzie można też by odetkać ucho zastosować mieszaninę wody utlenionej i zwykłej wody, a także takie środki jak choćby gliceryna. Pamiętajmy jednak by nie zalać ucha preparatem, gdyż kilka kropli na zatkane ucho powinno na początek wystarczyć.

W zależności od wybranego środka efekt może być szybszy lub wolniejszy, w większości przypadków jednak aplikacja na kilkanaście minut powinna uczynić cuda jesli chodzi o nasze zatkane uszy.

Jeśli cuda nie chcą przyjść zbyt szybko - powtórzmy aplikację na zatkane ucho nawet kilka razy. Jeżeli po takich czynnościach położymy się spać, a po przebudzeniu nadal mamy zatkane ucho po nocy - rozważmy kontakt ze specjalistą by odetkać ucho.

Sposób na zatkane ucho bez ich dotykania

Czasem nie musimy nawet sięgać po żadne specjalne środki, gdyż pomóc nam może nawet przełykanie śliny - starajmy się robić to intensywnie, a problem może odejść w niepamięć. Metoda ta często sprawdza się, gdy lecimy samolotem i duża zmiana ciśnienia w kró​​​​tkim czasie powoduje zatkanie naszych uszu. Stewardessy rozdają też cukierki, które również mogą pomóc - możemy wypróbować ten sposób również na lądzie. Jeżeli zamiast cukierków wolimy gumę do żucia, to jak najbardziej może to być równie skuteczny sposób by odetkać ucho.

Powyższe sposoby możemy też oczywiście łączyć ze wspomnianymi wcześniej. Spróbujmy zakropić sobie uszy choćby wspomnianą wcześniej mieszaniną zwykłej wody i wody utlenionej, a gdy czas płukania zakończy się spróbować zjeść cukierka lub żuć gumę. Przecież chcemy się jak najszybciej pozbyć dyskomfortu a tym samym by nieznośny korek w uchu zniknął.

Gdy zatkane uszy nam się znudzą - ziewajmy

ziewanie

To normalne, że częste problemy z zatkanymi uszami mogą powodować naszą irytację i znużenie. Jeden z odruchów z tym związanych może nam jednak tutaj pomóc - często gdy nudzimy się, to ziewamy.

Jeśli będziemy ziewać podczas problemów z zatkanymi uszami, to możemy się zdziwić, jak szybko nasze ucho znów stanie się drożne. Co jednak gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie wywołać ziewania? Rozejrzyjmy się wokół, poszukajmy kogoś, kto być może właśnie też ziewa - często słyszy się, że ziewanie jest zaraźliwe (1) i to prawda - organizm samoczynnie potrafi wywołać efekt ziewania, gdy widzimy inną ziewającą osobę.

Prawidłowe mycie ucha może pomóc

Jak nietrudno się domyślić, jeśli zauważyliśmy u siebie tendencję do nadmiernego zatykania się uszu, to powinniśmy znacznie więcej uwagi poświęcić prawidłowemu myciu uszu. Nie oszczędzajmy wody ani mydła, pamiętajmy też, by woda była ciepła, choć oczywiście nie powinna być gorąca. Równie ważne co odpowiednie mycie jest też odpowiednie wysuszanie ucha po myciu - starajmy się, by po umyciu nie zalegała nam woda w uchu, gdyż może ona zainicjować rozwój zakażenia.

Zatkane ucho ? Oczyśćmy powietrze

Jednym z powodów powstawania zatorów usznych jest zła jakość otaczającego nas powietrza. Jeśli musimy pracować w otoczeniu zapylonym, to stosujmy odpowiednie protektory do uszu, by utrudnić dostawanie się do nich zanieczyszczeń. Jeśli jednak wybierzemy tradycyjne stopery wkładane do ucha, przeczytajmy jeszcze raz akapit o słuchawkach. Nie chcemy chyba, byśmy zamienili woskowy korek w uchu na sztuczny korek w uchu - nadal może to oznaczać zatkane ucho.

Zdecydowanie lepiej sprawdzają się tutaj środki ochrony słuchu w postaci akcesoriów przypominających słuchawki nauszne. Jeżeli natomiast pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu lub dużo czasu spędzamy w klimatyzowanym samochodzie, sprawdzamy często stan filtrów oraz dbajmy o regularne odgrzybianie klimatyzacji. Zaniedbanie w tej dziedzinie może skutkować problemami zdrowotnymi, w tym tymi, które związane są z uszami - przez co szybko będziemy musieli się zastanawiać jak odetkać ucho.

Czego nie należy robić ?

Najprawdopodobniej któreś z powyższych sposobów zadziałał i problem z zatkanym uchem jest już nieaktualny. Jeśli jednak nadal nie widzimy znaczącej poprawy, rozważmy wizytę u lekarza.

patyczki-du-uszow

Z pewnością nie próbujmy ratować się z wykorzystaniem spinaczy, agrafek czy nawet tak powszechnie stosowanych patyczków kosmetycznych. Zamiast poradzić sobie z problemem, mogą one bowiem jeszcze bardziej zatkać ucho przez wypchnięcie woskowiny głębiej, a nawet uszkodzić błonę bębenkową - a wtedy zatkane ucho będzie najmniejszym problemem.

1 Komentarz

  • chodzę regularnie na basen, więc zatkane ucho, to u mnie częsty problem, dlatego zawsze mam w domu specjalny spray fonix z olejkami. Kilka psiknięć do ucha i zawsze pomaga

Dodaj komentarz