Clicky

Zdrowie

Domowe sposoby na hemoroidy : jak leczyć hemoroidy (żylaki odbytu)?

zylaki-odbytu
Napisane przez Radosław

Na co dzień mamy niewielką i bardzo okrojoną wiedzę na temat hemoroidów oraz zjawiska, którym są żylaki odbytu, ponieważ posiadanie owych wydaje nam się wstydliwe i zazwyczaj unikamy pytań skierowanych do lekarza na ten temat.

Wielu ludzi nie rozróżnia wyżej wymienionych rodzajów schorzeń. W tym artykule przedstawię różnice pomiędzy tymi dolegliwościami, jakie są przyczyny, objawy i leczenia (jak wygląda operacja oraz czy istnieją domowe sposoby na walkę z nimi).

Hemoroidy a choroba hemoroidalna

Warto zacząć od tego, że hemoroidy posiada każdy z nas, gdyż tym mianem określamy żylny splot położony w kanale odbytu, którego funkcją jest ułatwienie oddawania kału i zachowywanie szczelności odbytu.

Hemoroidy mają budowę jamistą, dzielą się na dwa rodzaje, zewnętrzne i wewnętrzne. Dlatego też sprawne hemoroidy nie powinny budzić w nikim niepokoju, gdyż są niezbędne przy prawidłowym, fizjologicznym funkcjonowaniu organizmu. Gdy w tym układzie pojawi się jakaś niepożądana patologia, wtedy mówimy natomiast o chorobie hemoroidalnej.

hemoroidy-wewnetrzne

Żylaki odbytu - hemoroidy zewnętrzne

Mianem żylaków odbytu określamy zewnętrzne pofałdowania skórne, jest to rzadkie schorzenie, często natomiast mylone z chorobą hemoroidalną.

hemoroidy-zewnetrzne

Żylaki odbytu znajdują się na zewnątrz odbytnicy, ale też mogą wypadać podczas defekacji, co nastręcza dużo problemów : ból i ogólny dyskomfort (żylaki odbytu nie powracają na swoje pierwotne miejsce, szczególnie występuje, gdy z chorobą zmagamy się przez dłuższy okres czasu). Przeszkodą może być też noszenie zbyt obcisłej bielizny, a do tego spodni, gdyż przylegający materiał powoduje zwiększenie bólu w okolicy ujścia jelita grubego wywołane nieprzyjemnym tarciem oraz krwawienie z odbytu.

Przyczyny powstawania schorzeń

Choroba hemoroidalna dotyczy przede wszystkim wypadania guzków przez odbyt. Należy pamiętać o tym, że hemoroidy posiadają formę uwypuklonej błony śluzowej, w obrębie której znajdują się sploty naczyń krwionośnych o fizjologii ciał jamistych i połączeń żylno-tętniczych.

Guzki krwawnicze i żylaki odbytu uwarunkowane są wieloma czynnikami, a najważniejsze i najczęściej występujące z nich to :

 • predyspozycje genetyczne (warto przed wizytą lekarską zorientować się, czy taki problem wystąpił wcześniej w naszej rodzinie, gdyż to znacznie usprawni proces naszego leczenia i zaoszczędzi dużo czasu podczas stawiania diagnozy)
 • codzienna dieta z niską zawartością błonnika
 • długotrwałe wykonywanie pracy w pozycji siedzącej, np. w biurze, przed komputerem, bądź jako zawodowy kierowca
 • brak aktywności fizycznej
 • marskość wątroby
 • nadużywanie mocnej kawy, herbaty, alkoholu
 • nieprawidłowa higiena okolic intymnych
 • nadmierne zażywanie środków przeczyszczających
 • zaburzenia występujące w naturalnym rytmie wypróżnień (częste biegunki, długotrwałe zaparcia)
 • otyłość (zarówno genetyczna, spowodowana zażywaniem hormonów, a także ta, która wystąpiła na skutek nieprawidłowej diety)
 • ciąża
 • podeszły wiek
 • zastój, wzrost ciśnienia w jamie brzusznej (dotyczy zarówno ciąży, jak i wodobrzusza).

Objawy hemoroidów : jak rozpoznać hemoroidy?

krwawienie-odbytu

Jednym z podstawowych objawów jest krwawienie z odbytu, lecz nie jest to objaw jednoznaczny, ponieważ wydzielanie się krwi z tego miejsca dotyczy również schorzenia, jakim jest rak jelita grubego. Wobec tego, wystąpienie czerwonego płynu nie świadczy jednoznacznie o chorobie hemoroidalnej i należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia wyżej opisanego zjawiska należy przede wszystkim zgłosić się do lekarza i bez wyników badań nie podejmować samemu żadnych działań, tym bardziej domowego leczenia. W przypadku nowotworu każdy dzień jest znaczący, a gdy sami podejmiemy się diagnozy, która z czasem okaże się błędna, możemy przypłacić to kalectwem, bądź nawet życiem.

Poza tym, hemoroidy zazwyczaj nie powodują mocno odczuwalnego bólu, nawet podczas wypróżniania. Krwawienie zaczyna się od niewielkich ilości, aby z czasem nasilić się i przybrać postać długotrwałych i obfitych krwotoków, podczas których częste są stany zapalne.

Hemoroidy wewnętrzne - fazy przebiegu choroby

Jeśli chodzi o chorobę hemoroidalną, wyróżniamy cztery fazy jej przebiegu. Należy jednak pamiętać, iż fazy te niekoniecznie występują jedna po drugiej. Często bywa tak, że choroba ulega zatrzymaniu na jednym z etapów i nie postępuje dalej. Wyróżniamy następujące stadia :

 1. Niewielkie, bezbolesne krwawienie z odbytu, dające się zauważyć podczas podcierania się papierem toaletowym.
 2. Wyczuwalne guzki, które jednak przestają doskwierać po oddaniu stolca.
 3. Guzki są odczuwalne nawet po oddaniu kału, ciągły ból odbytu.
 4. Wypadnięcie odbytu.

Jak rozpoznać żylaki odbytu?

Żylaki odbytu różnią się przede wszystkim tym, że podczas ich wystąpienia odczuwamy silny ból odbytu. Oprócz tego, są widoczne gołym okiem, gdyż znajdują się na zewnątrz odbytu. Ich cechą charakterystyczną jest także wcześniej wspomniane wypadanie. Podobnie jak wypadku choroby hemoroidalnej, nie należy samemu (przed wykonaniem jakichkolwiek badań) stawiać diagnozy i podejmować się leczenia na własną rękę, gdyż nieleczone żylaki odbytu mogą doprowadzić nas do poważniejszych chorób.

Leczenie hemoroidów: żylaki odbytu i guzki krwawnicze

W obu przypadkach sztuka lekarska przyjmuje podobne rozwiązania. Warto jednak wspomnieć o dwóch rodzajach leczenia: za pomocą domowych sposób oraz operacyjnie, za pomocą zabiegu. Każdy sposób ma swoje wady i zalety.

leczenie-hemoroidow

Jak wyleczyć hemoroidy? Domowe sposoby na leczenie hemoroidów

W walce z hemoroidami warto poświęcić się profilaktyce. Przede wszystkim wyróżnia się kilka praktyk, których stosowanie jest skuteczne we wczesnych stadiach rozwoju choroby. Domowe sposoby na hemoroidy :

 • Picie dużej ilości wody, najlepiej bez gazu (zalecana dzienna ilość to ok. 2,5 l), ma na celu rozluźnienie kału.
 • Zmiana diety, z uwzględnieniem błonnika (dieta błonnikowa (1) ; produkty zbożowe, warzywa i owoce).
 • Jedzenie pieczywa pełnoziarnistego (należy jednak unikać produktów, które zawierają duże ziarna, gdyż spowoduje to znaczne problemy przy oddawaniu stolca, dotyczy przede wszystkim zjawiska jakim są żylaki odbytu).
 • Zrzucenie zbędnych kilogramów i rozpoczęcie aktywności fizycznej (najlepszym sposobem na zmotywowanie się będzie zapisanie się do grupy o regularnej częstotliwości spotkań, ponieważ z góry ustalone godziny wejdą nam w nawyk i łatwiej będzie z ich uwzględnieniem ułożyć plan tygodniowy).
 • Kąpiele w ciepłej, lecz nie w gorącej wodzie (aby nie doszło do podrażnienia okolic odbytu) z dodatkiem naparu z ziół, szczególnie zalecany jest rumianek.

Lek na hemoroidy 

Warto także zainteresować się szeregiem preparatów dostępnych w aptece bez recepty, szczególnie poleca się Hemocal, Fitoroid, Emorect i Fdiosmin.

 • Hemocal - czopki na hemoroidy, w składzie mają nagietka i działają przeciwzapalnie. (Kup tutaj).
 • Fitoid - maść na hemoroidy, w której składzie znajdziemy przede wszystkim naturalne i ekologiczne składniki, także działa przeciwzapalnie i dodatkowo ma właściwości pielęgnujące i regenerujące. 
 • Emorect - żel na hemoroidy w wyciągiem z kasztanowca, niezbędny przy odbudowie naczyń krwionośnych.
 • Fdiosmin - popularne tabletki na hemoroidy wewnętrzne, posiadają wiele pozytywnych opinii farmaceutów. 

Metody leczenia hemoroidów stosowane przez lekarzy 

Medycy stosują dwie formy usuwania dolegliwości związanych z hemoroidami, wyróżniamy sposób zabiegowy oraz sposób operacyjny.

Zabiegowe leczenie hemoroidów

zabiegowe-leczenie-hemoroidow

Lekarz podczas naszej wizyty najprawdopodobniej zastosuje badanie per rectum, co jest często stosowaną praktyką przy takim schorzeniu. Badanie polega na wprowadzeniu palca do odbytu i ocenieniu długości kanału oraz scharakteryzowaniu schorzenia. Za radą naszego lekarza możemy skorzystać z szeregu zabiegów, które usprawnią powrót do zdrowia.

Wśród takich czynności wyróżnia się : 

 • Ligatury Barrona (podwiązki wykonane z gumy) - leczenie zalecane u pacjentów podczas pierwszej, drugiej i trzeciej fazy. Podczas zabiegu zakłada się gumkę na żylak w celu odcięcia dopływu krwi, doprowadza to do samoistnego zamarcia i opadnięcia w ciągu 5-7 dni.
 • Krioterapia - leczenie hemoroidów poprzez zamrażanie guzków za pomocą ciekłego azotu, powodując ich obumarcie.
 • Skleroterapia - wstrzyknięcie substancji powodującej zrastanie naczyń krwionośnych (często w tym celu stosuje się fenol). Co ciekawe, zastosowanie tej metody leczenia to aż 70% udanych zabiegów, gdzie nie wyniknęły żadne powikłania.
 • Hemoron - metoda polegająca na koagulacji jednobiegunowej prądem elektrycznym o bardzo małym natężeniu. Ta metoda jest uważana przez wielu doświadczonych lekarzy jako najlepszy sposób usuwania tego typu dolegliwości.
 • Rfitth - jedna z najnowszych metod, sprawdza się także w III i IV stadium chorobowym, wykonywany przy znieczuleniu dożylnym. Polega na likwidacji oznak choroby, ale nie powoduje całkowitego usunięcia hemoroidów, dzięki temu po zakończeniu leczenia hemoroidy pełnią swoje funkcje.

Operacyjne leczenie hemoroidów

operacja-hemoroidy

Leczenie to jest stosowane coraz rzadziej, gdyż dzisiejsza medycyna pozwala na nieinwazyjne usunięcie guzków krwawniczych, bez potrzeby przeprowadzania całego procesu operacyjnego. Na pewno powoduje to usprawnienie całego procesu leczenia oraz skraca czas oczekiwania na dostępność lekarza.

Są jednak wyjątki, gdy zastosowanie operacji bywa niezbędne, np. wtedy , gdy żaden z zabiegów nie przynosi pożądanych efektów. Oto metody operacyjnego usuwania niepożądanych patologii :

 • Metoda Milligana - Morgana (najczęściej przeprowadzana w naszym kraju) - daje bardzo dobre, szybkie rezultaty, jednak przynosi także uporczywy ból występujący zaraz po przeprowadzeniu interwencji chirurgicznej. Jest to najbardziej klasyczna operacja wycięcia hemoroidów.
 • PPH (Longo) - której celem jest małoinwazyjne odcięcie dopływu krwi do hemoroidów poprzez likwidację niektórych naczyń krwionośnych, nie zaś całkowite usunięcie hemoroidów (aby po operacji hemoroidy wewnętrzne dalej mogły pełnić swoją funkcję, którą sprawowały przed wystąpieniem patologicznych zmian).

Jak leczyć hemoroidy : operacyjnie czy zabiegowo?

Przy wyborze należy się przede wszystkim kierować opinią lekarza, lecz aby mieć rozeznanie, warto wcześniej zapoznać się ze skutkami oraz powikłaniami, które zdarzają się podczas zabiegów chirurgicznych.

Po operacji może wystąpić zakażenie, z którego rozwinie się niepożądana infekcja, a interwencje chirurgiczne bywają najczęściej bolesne, ze względu na dotkliwy ból i ucisk odczuwalny na długo po operacji.

Do skutków ubocznych zaliczyć też trzeba zwężenie kanału wyprowadzającego stolec, zatrzymanie moczu, krwawienie z obytu i utrzymujące się przez dłuższy czas dyskomfort podczas oddawania moczu, wywinięcie błony śluzowej. Istnieje także nikłe ryzyko nietrzymania stolca (2), z naciskiem na postać półpłynną. 

Zabiegi są formą mniej inwazyjną, więc gdy nie ma bezpośredniego wskazania lekarskiego do bezwzględnego przeprowadzenia operacji, nie warto decydować się na jej przeprowadzenie za wszelką cenę.

Hemoroidy w ciąży i hemoroidy po porodzie

hemoroidy-w-ciazy

Taka dolegliwość często przydarza się kobietom będącym w stanie błogosławionym, gdyż podczas przebywania płodu w organizmie dochodzi do zjawiska ucisku macicy na miednicę, utrudniając tym samym odpływ krwi z miednicy i kończyn dolnych.

Szczelina odbytu narażona jest wtedy na wiele uszkodzeń i nieprawidłowości, jak hemoroidy zewnętrzne, obecne są więc krwawienia z odbytu po oddaniu stolca, a z tym problemem boryka się prawie 50% kobiet będących w ciąży, więc wystąpienie schorzenia nie powinno nas specjalnie niepokoić.

Aby jednak do niego nie doszło, należy zastosować się do zaleceń wypisanych na początku artykułu, zadbać przede wszystkim o dietę i regularne wypróżnienia. Pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza prowadzącego ciążę i poinformowanie go o wystąpieniu niechcianych zmian, ale trzeba mieć również na uwadze, iż problem często znika po rozwiązaniu.

Hemoroidy a wstyd

Podstawową zasadą przy chorobach odbytu, bądź układu rozrodczego jest przezwyciężenie uczucia wstydu. Musimy pamiętać, że to schorzenie przydarza się dużej ilości ludzi, na każdym etapie życia, więc nie możemy czuć obaw gdy mówimy szczerze lekarzowi co nam dolega.

Warto jak najwcześniej zgłosić się z dolegliwościami i rozpocząć leczenie, gdyż im dłużej czekamy z wizytą lekarską, tym bardziej prawdopodobne, że wystąpi kolejny etap w rozwoju schorzenia i tym samym będzie ono trudniejsze do wyleczenia.

Do jakiego lekarza na wizytę?

Lekarzem, który zajmuje się tego typu dolegliwościami jest proktolog. Proktologia jest dziedziną zajmującą się problemami chorób jelita grubego oraz odbytu. Lekarze ci zajmują się także powikłaniami poporodowymi, często związanymi właśnie z wystąpieniem hemoroidów. Często korzystają z zabiegu, jakim jest rektoskopia (3). Polega na wprowadzeniu dwóch wzierników do końcowej części przewodu pokarmowego w celu zbadania stanu jelita grubego.

Podsumowanie

Krwawienia z odbytu po oddaniu stolca zawsze powinny budzić nasz niepokój. Domowe sposoby na hemoroidy są dobre, jednak gdy ich działanie jest niewystarczające, a szczelina odbytu nadal wydziela krew, pamiętajmy, że mamy na rynku dostępnych wiele wariantów leczenia (czopki na hemoroidy, maść na hemoroidy, krem na hemoroidy). Na pewno znajdziemy dla siebie dogodny sposób i odpowiedź na pytanie jak pozbyć się hemoroidów.

Pamiętajmy też, żeby nie bagatelizować dolegliwości, gdyż krwawienie z odbytu może sugerować nawet nowotwór.

Dodaj komentarz