Clicky

Porady praktyczne

Jak usunąć z ubrania plamę z żywicy ? Sprawdzone i skuteczne sposoby

zywica
Napisane przez Aneta

Spędzanie czasu na łonie natury należy do bardzo przyjemnych czynności. Spacery po lesie, czy parku z rodziną lub psem, urządzanie pikników, a także ogólnie rzecz biorąc obcowanie z przyrodą pozwalają na rozładowanie emocji, uszczęśliwiają i dają prawdziwy odpoczynek.

Często jednak takie przyjemności mogą skończyć się nieprzyjemnymi plamami na ubraniach. Mamy tu na myśli bardzo ciężką do sprania (na pierwszy rzut oka) żywicę ! Nie powinniśmy jednak załamywać rąk, ani myśleć o wyrzuceniu ulubionej koszulki, czy spodni.

Z takimi zabrudzeniami jak plamy z żywicy możemy sobie poradzić domowymi sposobami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, sprawdzone i skuteczne, które pomogą odpowiedzieć na pytanie jak usunąć żywicę z ubrania.

Jak usunąć żywicę z ubrania ?

Zaczynając od samego początku, pierwszym krokiem powinno być zamrożenie tej substancji na ubraniu.

kostki-lodu

Jak tego dokonać ? Najprostszym i najszybszym sposobem będzie zastosowanie kostek lodu. Należy przyłożyć kostkę do plamy na kilka minut. Po tym czasie powinniśmy być już w stanie zdrapać górną warstwę zamrożonej żywicy. Najlepiej by było abyśmy do tego celu użyli własnych paznokci, gdyż inne ostre narzędzia, czy przedmioty mogą uszkodzić materiał, szczególnie jeśli jest on dosyć delikatny. 

Po pozbyciu się wierzchniej warstwy plamy z żywicy możemy użyć rozpuszczalnika. Uwaga na to, co wybierzemy !

Usuwanie plam z żywicy za pomocą olejku z drzewa herbacianego

Będzie to najdelikatniejsza wersja jaką zaproponujemy, gdyż olejek ten nie powinien uszkodzić tkaniny z plamą. Olejek z drzewa herbacianego bowiem rozpuszcza zarówno sok z roślin, jak i naszą nieszczęsną żywicę.

Wywabianie plam za pomocą spirytusu lub acetonu

Kolejnym rozpuszczalnikiem, który możemy w tym przypadku użyć będzie spirytus. Na początku najlepiej podłożyć pod zabrudzony materiał złożony ręcznik papierowy, a wacik kosmetyczny zwilżyć spirytusem lub jego zamiennikiem - acetonem. Wacikiem delikatnie należy przetrzeć zabrudzoną część ubrania, bardzo przy tym jednak uważając !

Radzimy również przed zastosowaniem tego rozpuszczalnika użyć go próbnie na niewidocznej części ubrania sprawdzając, czy materiał za bardzo go nie wchłonie i nasz środek nie zrobi jeszcze większej szkody.

Jednak w przypadku tkanin bardziej delikatnych należałoby zamienić spirytus na ocet z wodą. Będzie to o wiele bezpieczniejsze dla naszego ubrania.

Wywabianie plam z żywicy z tkanin syntetycznych

Czy należy postąpić tak samo jak z zabrudzonym materiałem naturalnym ?

Robimy bardzo podobnie. Jednak w przypadku tych drugich ubrań roztwór spirytusu i terpentyny stosujemy w proporcjach 3:1.

Natomiast jeśli chodzi o tkaniny sztuczne proporcje te zmieniamy na 1:1. Tak samo jednak przygotowujemy ubranie podkładając pod nie chusteczkę lub papierowy ręcznik.

Jak sprać żywicę do końca ?

sprac-zywice

Kolejnym potrzebnym krokiem będzie starcie z plamy rozpuszczalnika. Najlepiej będzie jeśli zrobimy to za pomocą bibułki, gazika lub po prostu chłonnej szmatki. Z pozostałością rozpuszczalnika na tkaninie poradzi sobie również roztwór octu z wodą, jeśli wcześniej użyliśmy olejek z drzewa herbacianego, spirytus salicylowy lub aceton.

Plamy z żywicy powinny już zniknąć. Jeśli jednak tak się nie stało należy raz jeszcze powtórzyć poprzednie kroki raz lub dwa, aż po zabrudzeniu nie będzie ani śladu. Pamiętajmy, aby powtórzyć kroki w dobrej kolejności. Zabezpieczenie materiału od spodu, następnie zastosowanie rozpuszczalnika oraz alkohol lub ocet do starcia resztek poprzedniego środka.

Przepranie materiału z plamą

pranie-w-pralce

Wiemy już czym usunąć żywicę oraz jakie środki będą najlepsze do danych tkanin. Ostatnim krokiem jednak musi być przepranie plamy z żywicy, najlepiej ręcznie w niskiej temperaturze z niewielką ilością proszku do prania lub szarego mydła. Można też wyprać ubranie w pralce. Radzimy jednak nastawić parametry pralki (1) na tkaniny delikatne oraz niską temperaturę. To powinno pomóc w całkowitym usunięciu resztek żywicy z materiału.

Jak widać proces usunięcia plamy z żywicy może się wydawać nieco czasochłonny, jednak jest to sprawdzony sposób i z pewnością warto go wypróbować.

Szybszy sposób ? Jak sprać żywicę ?

Istnieje również inny sposób na pozbycie się niechcianej plamy z żywicy na ubraniu. Mianowicie zamiast używania kostek lodu i zamrażania wierzchniej warstwy, w pierwszej kolejności posypujemy plamę pod spodem talkiem. Dopiero wierzch przecieramy delikatną szmatką zamoczoną wcześniej w acetonie, roztworze z terpentyny i denaturatu w proporcjach 1:2 lub też benzynie.

Ten sposób również powinien na to pozwolić. Pamiętajmy jednak aby po użyciu wyżej wymienionych środków, pozostałości z plamy z żywicy usunąć poprzez przetarcie zabrudzonego miejsca, szmatką zamoczoną jedynie w ciepłej i czystej wodzie. Następnie, aby upewnić się, że plama całkowicie zejdzie należałoby wyprać ubranie ręcznie lub w pralce w dosyć niskiej temperaturze, aby nie zniszczyć tkaniny, której włókna i tak już zostały naruszone przez usuwanie plam z żywicy za pomocą rozpuszczalnika.

Domowe sposoby lepsze niż profesjonalne czyszczenie

Domowe sposoby na usunięcie plamy z żywicy z pewnością zaoszczędzą czasu oraz pieniędzy. Wiele jednak zależy od tego jak długo plama jest na ubraniu oraz jakich jest ona rozmiarów.

Może się bowiem okazać, że pomimo, iż wiemy czym usunąć żywicę i jak to dokładnie zrobić zastosowane metody nie przyniosą skutku, bądź plama zostanie zmniejszona lecz dalej widoczna. Wówczas ubranie najlepiej będzie przekazać do firmy specjalizującej się w usuwaniu trudnych zabrudzeń, która wie również jak usunąć żywicę z ubrania.

W najgorszym przypadku będzie trzeba liczyć się z wyrzuceniem ulubionej bluzki, czy spodni i zastąpieniem ubrania nowym.

Dodaj komentarz