Clicky

Porady praktyczne

Jak oszczędzać wodę? 10 sposobów na oszczędzanie wody w domu

jak-oszczedzac-wode
Napisane przez Radosław

Oszczędzanie wody to temat, który interesuje wiele osób chcących żyć ekologicznie lub po prostu zmniejszyć swoje comiesięczne domowe wydatki. Nikomu chyba nie trzeba przypominać, jak ważne jest oszczędzanie wody dla przyszłości naszej planety. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie środki najlepiej podjąć w tym celu.

W tym artykule krótko prezentujemy 10, być może nieoczywistych, porad jak oszczędzać wodę.

Oszczędzanie wody jest proste

Oszczędność wody nie jest wielką filozofią. Istnieje kilka podstawowych zasad, które dobrze jest zapamiętać. By znacznie ograniczyć zużycie wody w swoim domu, wystarczy zmodyfikować parę swoich codziennych nawyków.

Istnieją też bardziej zaawansowane metody technologiczne, które wymagają pewnych nakładów finansowych, lecz mimo to są dostępne dla większości ludzi i warto im się bliżej przyjrzeć.

oszczedzanie-wody

Bierz prysznic zamiast kąpieli

Choć długie gorące kąpiele mają swój niezaprzeczalny urok, w przeciętnej wannie mieści się aż ok. 180 litrów wody. Dla porównania – szybki prysznic to zużycie ok. 50 litrów. Nie musimy się oczywiście skazywać na życie w zupełnej ascezie. Niech jednak kąpiel z bąbelkami będzie nagrodą, którą sprawiamy sobie co weekend za cały tydzień ekologicznego życia (1).

Sikaj pod prysznicem

Nie ma co udawać. Każdemu chyba zdarzyło się zrobić siku pod prysznicem, choć tylko nieliczni mają odwagę się do tego przyznać. Dla wstydliwych mamy dobrą wiadomość, opróżnienie pęcherza połączone z myciem się to oszczędność ok. 6 litrów wody, bo tyle zużywamy spuszczając wodę w ubikacji. Sikanie pod prysznicem nie tylko nie świadczy o braku kultury, ale wręcz powinno być powodem do dumy!

Oszczędzaj wodę w czasie mycia zębów

Kiedy myjemy zęby, nie jest konieczne, by woda cały czas leciała z kranu. Wystarczy tylko trochę do wypłukania ust i zmycia z twarzy resztek pasty. Jak widać, sposoby oszczędzania wody bywają naprawdę banalne.

Perlator do baterii łazienkowej

Perlator to nic innego, jak nakładka przykręcana do końcówki kranu, zwana także aeratorem. Jego zadaniem jest napowietrzanie wody, co sprawia, że jej strumień optycznie się zwiększa. To bardzo prosty i tani sposób dla wszystkich, którzy zastanawiają się jak oszczędzać wodę bez wysiłku. Urządzenie można kupić już za kilkanaście złotych, a z jego montaż nie wymaga żadnych specjalnych zdolności technicznych.

Wodooszczędna słuchawka prysznicowa

Rozwiązanie działające na takiej samej zasadzie, co perlator. Z takiej słuchawki wypływa napowietrzona woda, więc mamy wrażenie, że jej strumień jest większy. Obecnie na rynku jest ogromny wybór rozmaitych słuchawek prysznicowych w różnych przedziałach cenowych, dlatego każdy na pewno wybierze coś dla siebie.

Zmywarka

Jeśli w Twoim domu szybko rosną sterty brudnych naczyń, warto zainwestować w zmywarkę. Urządzenie to na jedno mycie zużywa zdecydowanie mniej wody w porównaniu ze zmywaniem ręcznym. Poza tym posiadanie zmywarki jest po prostu bardzo wygodnym rozwiązaniem wspierającym oszczędzanie wody dla wszystkich z wyjątkiem prawdziwych fanatyków zmywania.

Włączaj pralkę, gdy jest pełna

Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale pralka zużywa stałą ilość wody bez względu na to, czy zapełnimy ją w jednej trzeciej, w połowie, czy w stu procentach. Nie warto śpieszyć się z praniem, lepiej poczekać, aż nazbiera się więcej brudnych ubrań. Przy zakupie nowej pralki warto jest też zwrócić uwagę na to, ile wody zużywa.

Nie odkręcaj kranu w pełni

Mycie rąk pod dużym strumieniem wody nie ma większego sensu. Prawdziwa oszczędność wody polega na zużywaniu jej tylko w takich ilościach, jakich naprawdę potrzebujesz. Niekiedy całkiem automatycznie odkręcamy największy możliwy strumień. Dobrze jest popracować nad zmianą tego nawyku.

Napraw kapiący kran

Choć wydaje się, że pojedyncza kropla nie ma znaczenia, bo przecież nawet wodomierz jej nie rejestruje, warto pomyśleć, że ocean składa się właśnie z wielu takich maleńkich kropli wody. Lepiej więc nie zwlekać z naprawą cieknącego kranu. Dobrze jest też regularnie sprawdzać stan uszczelek.

Zbieraj deszczówkę

Jeśli masz ogród lub działkę, warto zaopatrzyć się w zbiornik na deszczówkę. Taka woda jest idealna do podlewania roślin. To bardzo prosty patent jak oszczędzać wodę szczególnie latem, kiedy upalne, suche dni przeplatają się z dniami burzowymi.

Czas działać - oszczędzaj wodę

Teraz, kiedy już doskonale wiesz, jak oszczędzać wodę, czas przejść do konkretnych działań. Jak widać, istnieją liczne proste i tanie sposoby oszczędzania wody, surowca najważniejszego dla życia na Ziemi.

Dodaj komentarz