Clicky

Porady praktyczne

Jak sprać i usunąć plamy z krwi?

plama-krew
Napisane przez Aneta

Idealna pani domu to taka kobieta, która łatwo poradzi sobie z najróżniejszymi problemami, a same dobrze wiemy, że spotykamy ich na swojej drodze coraz więcej. Jednym z nich są plamy z krwi na naszej odzieży. Dowiedz się jak usunąć plamy z krwi.

Jak usunąć plamy z krwi na ubrania?

usuwanie-plam-z-krwi

Usuwanie plam z krwi to dość trudne zadanie, jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich produktów - możliwe jest osiągnięcie idealnego efektu i czystego prania bez plam.

Przede wszystkim musimy być świadome, że mamy do czynienia z zabrudzeniem trudnym, które wymaga "zaprania".

Zwykle w pierwszej kolejności powinniśmy namoczyć zaplamioną krwią odzież w zimnej wodzie. Kolejny etap to wtarcie w zaplamione miejsce zwykłej soli kuchennej, a ostatecznie tradycyjnie wyprać ubranie w pralce w temperaturze dostosowanej do tkaniny, z którego wykonana jest odzież. 

W wypadku bielizny zalecane jest oczywiście pranie ręczne.

Plamy z krwi na materacu

Nie da się ukryć, że to my - kobiety, zwłaszcza podczas pierwszych nocy miesiączki (1) kiedy krwawienie jest intensywne powodujemy najwięcej plam.

Zdarza się niestety, że stajemy przed problemem: jak wywabić ślady krwi z materaca? Podobnie jak w poprzednim przypadku - podstawą jest tu zimna woda, pamiętajmy, że właśnie dzięki niej usuwanie plam z krwi staje się możliwe. 

plamy-z-krwi-na-materacu

W przypadku materaca radzimy przygotować specjalną pastę z sody oczyszczonej z wodą, oczywiście zimną, kiedy nasza "mikstura", po kilku godzinach zaschnie - możemy usunąć ją za pomocą odkurzacza.

Oczywiście możemy również użyć gotowych odplamiaczy w sprayu, które możemy kupić w praktycznie każdym sklepie z chemią gospodarczą. Jednak, również w tym wypadku należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu materaca. Ponieważ może on w procesie odplamiania ulec zawilgoceniu i tym samym może pojawić się w nim niebezpieczna pleśń.

Jak usunąć stare plamy z krwi?

Jak usunąć plamy z krwi, kiedy są już stare? Świetna okazuje się w takich wypadkach cytryna i woda utleniona, które dzięki aktywnym składnikom dokonują tego "cudu" niemal natychmiast. Roztwór wody utlenionej uzyskujemy mieszając około 200 ml ze zwykłą wodą. Podobnie postępujemy z sokiem z cytryny - którym bezpośrednio kropimy stara plamę.

Pamiętajmy jednak, że zarówno woda utleniona, jak i sok z cytryny mają właściwości wybielające. Więc nie radzimy ich stosować na ciemne lub kolorowe ubrania. Jak w takim razie usunąć krew z ubrania w ciemnych kolorach? W tym wypadku bardzo dobrze sprawdza się położenie na plamę papki z krochmalu lub mąki ziemniaczanej i wody. Należy odczekać, aż przygotowana przez nas papka wyschnie - możemy ten proces przyspieszyć za pomocą suszarki do włosów, jednak używajmy jedynie zimnego strumienia. Następnie strzepujemy nadmiar krochmalu, lub wyczesujemy go szczotką.

Czym usunąć plamy z krwi z tkaniny, której nie można prać?

W tym wypadku dobrze sprawdza się przecieranie zabrudzonego miejsca bawełnianą tkaniną zanurzonym w wodzie z dodatkiem soli kuchennej lub w spirytusie denaturowym. Kolejnym etapem jest oddanie zabrudzonej tkaniny do pralni chemicznej (2), gdzie z pewnością poradzą sobie z bledszymi już plamami.

Jak usunąć plamy z krwi za pomocą boraksu?

boraks

Boraks to naturalny minerał, który ma kapitalne zastosowanie w naszym domu. Świetnie sprawdza się między innymi do odkażania, ma działanie antyseptyczne i przeciwgrzybicze, ale świetny jest również do usuwania plam. Jak usunąć plamy z krwi tym sposobem? Przede wszystkim zaleca się stosowanie 10-procentowego roztworu boraksu z kilkoma kroplami amoniaku. Po spłukaniu plamy tą mieszaniną trzeba wyprać tkaninę w wodzie z mydłem.

Warto wiedzieć ze roztwór boraksu nie zniszczy i nie odbarwi delikatnych tkanin.

Jak sprać krew za pomocą aspiryny?

Kiedy zdarzy się plama z krwi, a kompletnie nic, co mogłoby nam pomóc w jej usunięciu nie znajduje się w zasięgu naszej ręki - polecamy zerknąć do apteczki. Obok różnych środków na pewno znajdziemy tam aspirynę. Ona również, dzięki substancji czynnej świetnie nadaje się do błyskawicznego usuwania plam.

Jak zatem usunąć plamy z krwi aspiryną? Tabletkę aspiryny należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody, nałożyć na zaplamione miejsce i wmasować delikatnie, by rozczyn się wchłonął. W dalszej kolejności suszymy plamę zimnym strumieniem suszarki lub czekamy, aż sama wyschnie. Następnie usuwamy papkę. Oczywiście po takim odplamianiu należy zabrudzoną odzież wrzucić do pralki i wyprać z tradycyjnym detergentem.

Sposobów na usuniecie śladów z krwi jest bardzo wiele, jednak główna i najważniejsza zasada - uważać na odzież, by się nie zaplamić, a jeśli już to się stanie - w żadnym wypadku nie stosować ciepłej wody, ponieważ może ona jedynie pogorszyć naszą sytuację. To zimna woda jest w tej walce naszym głównym sprzymierzeńcem. Kolejne składniki, które użyjemy w naszym procesie odplamiania - są jedynie dodatkiem.

Dodaj komentarz