Clicky

Porady praktyczne

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? 15 sposobów

zuzycie-paliwa
Napisane przez Radosław

Posiadanie samochodu nie jest już w Polsce luksusem, ale standardem. Jednak przy rosnących cenach paliwa zalanie do pełna może zaboleć. Ponieważ tonący brzytwy się chwyta, a pieniądze na drzewach nie rosną - warto skorzystać ze sposobów na mniejsze zużycie paliwa.

Nie będziemy zanudzać o wpływie na środowisko cząsteczek stałych dostających się do atmosfery. Jednak, jeśli czytasz ten artykuł i dotarłeś do tego miejsca to prawdopodobnie nie zadawala Ciebie spalanie paliwa w twoim samochodzie i zastanawiasz się jak zmniejszyć zużycie paliwa.

zmniejszyc-zuzycie-paliwa

Kup samochód z mniejszym spalaniem 

To najdroższa z opcji, jednak w zależności od tego jakie spalanie paliwa ma twój obecny samochód, zysk może przejeść najśmielsze oczekiwania. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad zmianą pojazdu warto uwzględnić zużycie paliwa nowego auta. Oczywiście nie powinien być to jedyny czynnik, który rozważamy podejmując decyzję o zakupie. 

Wybierz odpowiedni silnik 

Pokrewny punkt z pierwszym, ale zwraca uwagę na dobór mocy i wydajności silnika. Rzadko najmniejszy znaczy najlepszy i jeszcze rzadziej duże silniki są naprawdę ekonomiczne. Silnik z mniejszą pojemnością nie musi też być słaby.

Rozważ zmianę paliwa 

Oczywiście wlanie ropy w miejsce benzyny źle się skończy, ale przy zakupie nowego samochodu warto przemyśleć na jakim paliwie będziemy chcieli jeździć. Od tego może zależeć zużycie paliwa. Oczywiście sam fakt, że średnie spalanie samochodu będzie niższe nie oznacza, że będzie taniej. W naszych wyliczeniach musimy uwzględnić różnicę w cenie benzyny, ropy i gazu. Przykładowo półtorakrotnie wyższe spalanie gazu może wyjść znacznie taniej, jeśli nie będziemy musieli montować instalacji. Z drugiej strony, przy odpowiednim przebiegu, nawet z instalacją koszty mogą się zwrócić. 

Wybierz silnik hybrydowy  

Samochody z napędem hybrydowym pomagają ograniczyć zużycie paliwa. Sprawdza się to zwłaszcza w ruchu miejskim przy niższych prędkościach i staniu w korkach. 

Samochody z napędem elektrycznym 

Od hybryd różnią się tym, że w ogóle nie zużywają paliwa. W całości są napędzane energią elektryczną. Póki co charakteryzują się, niestety, wysoką ceną i niewielkim zasięgiem. Zysk na samym paliwie jest jednak, przynajmniej w teorii 100%.

Przesiądź się na rower 

Dojazdy do pracy rowerem przyniosą wcale niemałe oszczędności, o ile zostawionym samochodem nie zacznie podróżować żona. Poza tym zyskasz trochę ruchu, a może nawet okaże się, że dojazd zajmuje mniej czasu.

Skorzystaj z komunikacji miejskiej 

Bilet miesięczny może być dużo tańszy niż tankowanie samochodu. Ten środek transportu pomaga również uniknąć stresu związanego z szukaniem miejsca do zaparkowania. W autobusie miejsca nie trzeba szukać, bo zwykle go nie ma. 

Zabieraj się do pracy z kolegami

Jeśli więcej osób dojeżdża z twojego rejonu do pracy możesz to wykorzystać. Nawet gdybyś miał co drugi raz wziąć swój samochód, oszczędzasz 50%. 

Naucz dzieci samodzielności 

Codzienne wożenie dzieci do szkoły i z powrotem podnosi koszty. Jeśli to możliwe naucz je samodzielności, aby bezpiecznie docierały na zajęcia. 

Nie tankuj do pełna 

Tankowanie do pełna zwiększa ciężar samochodu, co realne wpływa na spalanie. W trakcie jazdy po mieście nie ma potrzeby obciążać w ten sposób auta. 

W dalsze podróże zabieraj tylko niezbędny bagaż 

Wypełnienie samochodu po brzegi podniesie koszty podróży, a w wypadku dalszej wyprawy odczujesz to jeszcze bardziej. 

Dziel się kosztami paliwa

Aby podzielić koszty podróży możesz wykorzystać aplikacje typu BlaBlaCar (1). Dzięki temu choć spalanie paliwa pozostanie takie samo - ty zapłacisz mniej. Ponadto poznasz ciekawych ludzi i umilisz sobie podróż. 

Ogranicz używanie klimatyzacji 

Używanie klimatyzacji znacząco podnosi zużycie paliwa. Jeśli to możliwe korzystaj z wentylacji.

Prowadź samochód ekonomicznie  

Płynna jazda, spokojne ruszanie i utrzymywanie niezbyt wysokiej prędkości pomoże zmniejszyć spalanie. Z kolei częste przyspieszanie, szarpanie, gwałtowne zmiany pasa i niepotrzebne hamowanie zwiększa zużycie paliwa. 

Regularnie kontroluj stan samochodu

Na bieżąco likwiduj awarie. Pomoże to ograniczyć zużycie paliwa. Nawet drobne usterki mogą powodować zwiększone spalanie paliwa. Zabrudzone filtry, stary olej czy nie zmienione opony, działają na twoją niekorzyść. 

Jak obliczyć zużycie paliwa?

Spalanie aut zależy od wielu czynników, a obliczanie zużycia paliwa może pomóc podjąć właściwe decyzje i dostrzec postępy. 

Aby lepiej dostrzec korzyści obliczmy koszt paliwa dla spalania rzędu 7 i 6 litra na 100 km. Zakładając, że przejeżdżamy miesięcznie około 1000 km (codzienne dojazdy do pracy plus weekendowy wypad z rodziną) i cenę benzyny rzędu 5,2 zł (2), otrzymujemy koszt 364 zł, jeśli spalanie paliwa wynosi 7 litrów i 312 zł dla 6-ciu litrów. Różnica w kosztach wynosi zatem o 52 zł. Przy takiej oszczędności moglibyśmy co pół roku jeździć za darmo przez cały miesiąc lub zapłacić po roku za ubezpieczenie OC, a warto zauważyć, że podane założenia dotyczyły osób, które mało korzystają z samochodu. Dlatego dobrze byłoby skorzystać z naszych metod na zmniejszenie zużycie paliwa.

stan-paliwa

Pomóc w obliczaniu zużycia paliwa może też prosty kalkulator spalania paliwa (3). Jak obliczyć spalanie samochodu za pomocą takiego kalkulatora? Wystarczy dwukrotnie zatankować do pełna, wyzerować licznik po pierwszym tankowaniu, a po drugim podać dane takie jak: przejechane kilometry i spalone paliwo w litrach.

Można też rejestrować przez jakiś czas wszystkie tankowania, co pomoże zaobserwować zachowania pojazdu w różnych warunkach. Służą do tego aplikacje dostępne na smartfony takie jak np. Fuelio (4). Aplikacja sama analizuje dane i przedstawia raporty spalania za pomocą przystępnych statystyk i wykresów. Ta metoda pomaga unikać stacji ze słabym jakościowo paliwem, które podejrzanie szybko znika z naszego baku.

Podsumowanie

Spalanie aut może być różne, ale w dużej mierze zależy od kierowcy. Nie pytaj jak zmniejszyć zużycie paliwa, jeśli jeździsz sportowym samochodem i nie potrafisz zdjąć nogi z gazu.

W dziewięćdziesięciu procentach przypadków żeby zmniejszyć zużycie paliwa można to zrobić, głównie poprzez ekonomiczną jazdę i regularne przeglądy.

Niemniej jednak niekoniecznie trzeba zmieniać samochód. Nawet stare samochody mogą mieć zadziwiająco niskie zużycie paliwa. Do dzisiaj z tęsknotą wspominamy stare Audi A4 z '96 roku i silnikiem 1.9 tdi.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.