Clicky

Dom

Jak wyczyścić przypalone żelazko? – Domowe sposoby na czyszczenie żelazka

jak-wyczyscic-zelazko
Napisane przez Aneta

Jak wyczyścić żelazko? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, by przypalone żelazko znów wyglądało jako nowe. Oczywiście najpierw należy zaczekać aż żelazko całkowicie wystygnie, a dopiero potem można brać się do dzieła.

Poniżej znajdziecie wskazówki, dzięki którym dowiecie się w jaki sposób i czym wyczyścić żelazko.

Domowe sposoby na czyszczenie żelazka

czeszczenie-zelazka-domowe-sposoby
  • Czyszczenie żelazka przy pomocy octu i sody oczyszczonej. Wystarczy nalać trochę octu na czystą szmatkę, a następnie energicznie potrzeć spód żelazka. Jeśli jednak to rozwiązanie zawiedzie, warto zmieszać ocet z sodą oczyszczoną i jeszcze raz przetrzeć spód żelazka.
  • Czyszczenie żelazka przy pomocy gazety. Okazuje się, że nawet zwykła gazeta może czynić cuda i poradzić sobie z takim problemem jak przypalone żelazko. Jeżeli chcemy usunąć ze stopy żelazka woskową substancję, wystarczy włączyć żelazko na najwyższą temperaturę i prasować nim gazetę tak długo aż osad zniknie.
  • Jak wyczyścić żelazko, gdy jego stopa została przypalona oleistą substancją? Tutaj dobrze działa szmatka nasączona amoniakiem. Po dokładnym przetarciu i przepłukaniu wodą problem powinien zniknąć.
  • Czyszczenie żelazka solą kuchenną to kolejny sprytny sposób, który warto wypróbować. Miękka i wilgotna ściereczka z dodatkiem soli kuchennej przyda się, gdy czyścimy przypalone żelazko ze stopą stalową. Aby nie porysować stopy, lepiej użyć soli drobnoziarnistej.
  • Czym wyczyścić żelazko przypalone podczas prasowania ubrań z poliestru lub innych sztucznych włókien? Rozwiązaniem jest prasowanie starego ręcznika frotte aż do usunięcia zabrudzenia.

Jak wyczyścić żelazko ze stopą teflonową?

Przypalone żelazko z teflonową stopą wymaga innego podejścia niż stopa stalowa czy ceramiczna (1). Aby nie uszkodzić delikatnego teflonu, należy porzucić czyszczenie żelazka przy pomocy soli lub sody oczyszczonej, ponieważ to łatwy sposób na jego porysowanie. 

Jak więc wyczyścić przypalone żelazko? Tutaj przyda się miękka ściereczka lub wata i trochę octu. Dobrą praktyką jest także prasowanie folii aluminiowej, która w łatwy sposób zbierze cały brud.

Jak wyczyścić poszczególne elementy żelazka?

czyszczenie-otworow-na-pare-zelazko

Oczywiście żelazko to nie tylko sama stopa. Brud może pojawić się także w otworach na parę czy zbiorniku na wodę. Czym wyczyścić żelazko w takich przypadkach?

  • Patyczki do uszu pomogą dotrzeć do najgłębszych zakamarków żelazka i dokładnie wyczyszczą otwory na parę. Delikatne usuwanie zanieczyszczeń to na pewno lepsze rozwiązanie niż nóż lub inne ostre narzędzie, którym można porysować stopę żelazka.
  • Woda z octem ponownie przychodzi na ratunek. Tym razem roztwór w proporcjach 1:1 przyda się w czyszczeniu zbiornika na wodę. Należy wlać go do zbiornika, a następnie włączyć żelazko. Poczekaj kilka minut aż substancja wyparuje, a resztki wylej. Potem powtórz te same czynności, tylko zamiast octu użyj samej wody. Gdy już całkowicie pozbędziesz się octu, możesz swobodnie zacząć prasowanie. W innym przypadku resztki octu mogłyby zniszczyć ubrania.

Gdy domowe sposoby zawiodą

Czasami przypalenie żelazka jest zbyt mocne, aby poradzić sobie z nim domowymi sposobami.

Jak wyczyścić żelazko szybko i skutecznie? Na sklepowych półkach można bez trudu znaleźć środki (2), dzięki którym żelazko znów będzie jak nowe.

  • Sztyft do żelazek to produkt, który nie tylko wyczyści, ale również wypoleruje i zabezpieczy stopę żelazka przed kolejnym przypaleniem. Wystarczy ustawić żelazko pionowo i rozgrzać je, a następnie posmarować sztyftem całą stopę żelazka. Po wyschnięciu należy usunąć resztki ze stopy i żelazko już jest gotowe do użycia.
  • Płyn do czyszczenia żelazek także wymaga rozgrzania żelazka. Następnie polewamy stopę żelazka płynem, czekamy kilka sekund i dokładnie zmywamy wodą.
  • Ściereczki do czyszczenia żelazek to w zasadzie gotowe rozwiązanie. Produkt jest już nasączony środkami chemicznymi, a więc należy go lekko zwilżyć wodą i już można czyścić stopę żelazka.

Pamiętajmy, że nie każdy detergent nadaje się do czyszczenia żelazka. Jeśli pasta do zębów lub zwykłe mleczko do czyszczenia wydaje się Wam całkiem dobrym rozwiązaniem, to jesteście w błędzie. Tego typu środki niestety mogą porysować powierzchnię stopy żelazka.

Mamy nadzieję, że już wiecie jak wyczyścić żelazko i wykorzystacie nasze metody w praktyce.

Dodaj komentarz