Clicky

Dom

Jak pozbyć się karaluchów i prusaków raz na zawsze?

pozbycie-sie-karalucha
Napisane przez Radosław

Zdarza się, że w naszym domu, pojawiają się nie proszeni goście. Karaluchy w domu, to prawdziwa zmora. Zwane są też karaczanami. Bardzo ciężko się ich pozbyć a bardzo szybko się mnożą, opanowując nasze mieszkanie.

Karaluchy w domu, to zagrożenie

karaluchy-w-domu

Są niebezpieczne i uciążliwe, ponieważ przenoszą bakterie, wirusy i zanieczyszczają żywność. Mogą być nosicielami zarazków tyfusu, gruźlicy, oraz roznosić larwy pasożytów, np nicieni (1). To szczególnie niebezpieczne dla dzieci.

Ze względu na swoją budowę, karaluch ma zdolność przeżycia w wielu klimatach i miejscach. Szybko adaptuje się do nowego środowiska. Preferuje jednak miejsca ciepłe i zaciemnione. Najczęściej bytuje tam, gdzie człowiek. Obecność człowieka, oznacza także obecność jedzenia.

Dzięki wydzielinom ciała - szczęk, lub mikroflory jelit, karaczany odnajdują i przyciągają się wzajemnie. Wydzieliny te, to tak zwane feromony. Owady wyczuwają je przy pomocy długich czułków, umieszczonych na szczycie głowy. Warto wiedzieć ze karaluchy są to owady stadne.

Jak wygląda karaluch?

Karaczany, to owady żyjące na ziemii od ponad 320 milionów lat. Zbadane zostało występowanie ponad 4600 gatunków tego owada. W Europie środkowej, żyje ich tylko kilkanaście.

Ciała karaluchów, pokrywa swego rodzaju woskowa powłoka, która odpycha wodę i inne klarowne płyny. Twarda pokrywa na ciele, zwana egzoszkieletem, zawiera węglan wapnia, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała i skutecznie chroni narządy owada przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi i urazami. To właśnie dlatego, tak trudno je zabić. Karaluch osiąga około 3-4 cm długości. Ich ciała mają ubarwienie od jasno brązowego, po ciemno brązowy.

karaluch

Karaluch domowy, ma 3 pary nóg - po jednej parze na segment ciała, zakończone pięcioma pazurami. Samice, mają skrzydła, samce jedynie ich zalążki.

Jak wygląda prusa​k?

prusaki

Wywodzi się z Azji. Prusak to uskrzydlony owad o barwie jasno żółtej do rudej. Zamieszkuje najczęściej domy i piekarnie. Na głowie prusaka widoczne są czułki, znajdujące się w ciągłym ruchu.

Karaluch a prusak - jak je odróżnić?

Po pierwsze, karaluch jest większy. Prusak, ma zazwyczaj nie więcej niż 1,5 cm długości. Różnią się również ubarwieniem. Prusak ma zdecydowanie jaśniejszą barwę od karalucha.

Prusaki obu płci mają skrzydła. Oba te rzędy żyją gromadnie. Wytwarzają feromony które wabią pozostałe osobniki. W przypadku prusaków, feromony występują w ich odchodach - wytwarzane w jelicie.

Gdzie żyją karaluchy i prusaki w domu?

Uwielbiają bytować w małych ciemnych szczelinach. W mieszkaniach, są w stanie przecisnąć się w szczelinie pod drzwiami, lub wejść między szafki kuchenne. Uwielbiają przestrzenie pod i za lodówkami czy kuchenkami. Zakładają gniazda tam, gdzie mają bezproblemowy dostęp do wody i pożywienia. Jeśli nie znajdą go w miejscu pierwotnym, zaczynają poszukiwania w innych, przyległych pomieszczeniach.

Czego nie lubią karaluchy?

Karaluch i liść laurowy - to nietrafione połączenie. Karaluchy nie znoszą woni liści laurowych (2) i jeśli tylko je poczują stronią od nich jak najdalej się da.

Karaluchy nie lubią też światła. Są to owady nocne. Kiedy skierujemy na nie strumień światła, natychmiast ucieknie, próbując znaleźć cień.

Zwalczanie karaluchów i prusaków

profesjonalna-dezynsekcja

Najlepszym sposobem na zwalczanie prusaków i karaluchów, jest profesjonalna dezynsekcja. Wynajmując wyspecjalizowaną firmę, mamy największe szanse, na całkowite pozbycie się nieproszonych lokatorów. Osoby, zajmujące się tym na co dzień, najlepiej wiedzą, jak zwalczyć karaluchy.

Sposobów jest kilka:

  • opryskiwanie
  • żelowanie
  • zamgławianie

Najpopularniejszy preparat na karaluchy to żel. Sprawdza się również jako żel na prusaki.

Jak to działa? W miejscach najbardziej newralgicznych, przy pomocy specjalnego pistoletu, umieszczany jest żel, zawierający substancje wysokobiałkowe, które karaczany uważają za bardziej atrakcyjne niż okruchy, czy resztki jedzenia. Dodatkowo żel zawiera feromony, które przyciągają inne osobniki. Żel na prusaki też jest uważany za najskuteczniejszy preparat. Działa on jak pułapka na karaluchy.

Dezynsekcja innymi metodami również jest skuteczna, ale zdecydowanie bardziej uciążliwa. Podczas opryskiwaczy, środek na karaluchy rozpylany jest po całym pomieszczeniu, co sprawia, że unosi się w powietrzu. To wymaga zabezpieczenia żywność, ubrań, naczyń i wszystkiego, co może mieć kontakt z naszą skórą i drogami oddechowymi. Wymaga to również opuszczenia pomieszczenia na jakiś czas. Często minimum dobę. Dezynsekcja, to koszt około 150 - 200 zł za nieduże mieszkanie.

Domowe sposoby na karaluchy

spray-na-karaluchy

Spray

W sklepach z chemią gospodarczą, możemy dostać preparaty w aerozolu typu raid. Faktycznie, to skuteczny środek na karaluchy, ale do wybicia całej populacji, potrzebowalibyśmy niezliczoną ilość opakowań. Tak więc jest to dobre rozwiązanie w przypadku pojedynczych sztuk owadów.

Kwas borowy na karaluchy

To skuteczny preparat na prusaki, ale nie jesteśmy w stanie wytępić przy jej pomocy całej populacji. Kwas borowy na karaluchy, to mieszanka:

  • 1 łyżka kwasu borowego
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 2 łyżki mleka

Taka mieszanka wabi owada a jej konsystencja sprawia, że nie jest w stanie się z niej wydostać. Oblepia owada, truje i w rezultacie zabija.

Piwo - wabik na karaluchy w domu

Karaczany uwielbiają piwo i to nie żart. Nie pomogą nam wytępić całej populacji, ale jako wabik, sprawdzi się idealnie. To najlepszy, wabiący środek na prusaki i karaluchy.

Lep na muchy

To rzecz, której karaluch domowy nie znosi tak samo jak muchy owocówki.

Porady praktyczne

Jeśli mamy w domu karaluchy, miejsca i rzeczy, które miały z nimi styczność, należałoby przed użytkowaniem zdezynfekować. Dopiero dezynfekcja, jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo użytkowania, bez ryzyka zarażenia groźnymi chorobami.

Jeśli nie mamy pojęcia jak pozbyć się karaluchów i nie jest nam znany, żaden skuteczny środek na karaluchy, zasięgnijmy fachowej porady w tej kwestii. Owady mnożą się bardzo szybko. Jeśli domowe sposoby nie pomogły, jedynym wyjściem będzie dezynsekcja.

Jeśli mamy w domu dzieci, nie warto eksperymentować z domowymi sposobami. Domowy środek na prusaki lub spraye reklamowane jako środek na karaluchy mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla naszych dzieci. Pasta domowej roboty z boraksem, może doprowadzić do zatruć i oparzeń. U małych dzieci, może doprowadzić nawet do śmierci.

dezynsekcja-karaluch

Karaluchy w domu, czy prusaki w domu, stwarzają zagrożenie dla wszystkich domowników.

Dodaj komentarz