Clicky

Dom

Jak wyczyścić pralkę? Sprawdzone sposoby na czyszczenie pralki

czyszczenie-pralki
Napisane przez Aneta

Po wyjęciu z pralki pranie powinno być świeże i pachnące użytym płynem do płukania. Niestety niektóre użytkowniczki, bo w wielu polskich domach za pranie odpowiadają kobiety, skarżą się na smród z pralki, który się wydobywa z pralki także po zakończeniu prania. Jak wyczyścić pralkę, aby służyła nam przez lata, a jednocześnie aby nie wydobywał się brzydki zapach z pralki?

Co zrobić, gdy śmierdzi z pralki?

smierdzaca-pralka

Regularne czyszczenie pralki nie jest dla wielu kobiet nawykiem. Owszem, stosują one odkamieniacz do pralki, bo bardzo często jest on dodawany do proszku do prania.

Po praniu czasem pamiętają, aby wytrzeć gumową uszczelkę wokół bębna, pozostawiają także otwarte drzwiczki pralki, aby ją wysuszyć. Jednak wymienione działania mogą nie rozwiązać problemu, jakim jest śmierdząca pralka.

Jak pozbyć się zapachu z pralki? Warto przynajmniej raz w miesiącu stosować środek do czyszczenia pralki. Jednym z najnowszych produktów, które wyprodukowany z myślą o potrzebie szybkiego usunięcia brzydkiego zapachu z pralki, jest Bryza do czyszczenia pralki. Produkt ma formę płynną i jest wygodny w dozowaniu. Podobnie jak inne produkty, także domowe, Bryza do czyszczenia pralki wymaga wykonania prania z pustym bębnem i przy wysokiej temperaturze.

Producenci środków rekomendowanych na czyszczenie wnętrza pralki zalecają, aby stosować je przynajmniej raz w miesiącu. Ma to uchronić pralkę przed brzydkim zapachem, ale także umożliwia odgrzybianie pralki. Bardzo często za brzydki zapach z pralki odpowiadają grzyby, które rozwijają się wokół gumowych uszczelek, szczególnie gdy te uszczelki nie są regularnie wycierane i dodatkowo czyszczone środkami do pralek.

Podobnie regularnie należy przepłukać filtr pralki, w którym mogą się odkładać różne pozostałości po praniu, w tym również jakieś zaginione w czasie prania drobiazgi.

Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Jednak sięganie po płyny do czyszczenia pralki, w którego składzie mogą się znajdować silnie działające środki chemiczne, nie jest jedynym sposobem na czyszczenie pralki. Równie skuteczne jest czyszczenie wnętrza pralki octem lub sodą. Oba środki stosowane są jako ekologiczna metoda na problem, jak czyścić pralkę. Płyn do czyszczenia pralki usuwa brzydki zapach z pralki, ale także pomaga w odkamienianiu pralki i utrzymaniu bębna pralki w czystości.

soda

Najpopularniejsze wśród użytkowniczek jest czyszczenie pralki sodą. W tym przypadku wystarczy wsypać około 3/4 szklanki sody do pojemnika na proszek, a następnie wybrać cykl prania w temperaturze możliwie jak najwyższej. Tutaj nie ma zgodności wśród osób, które stosują czyszczenie pralki sodą. Niektóre ekologiczne użytkowniczki rekomendują pranie w temperaturze 60 stopni, inne twierdzą, że dopiero pranie w 90 stopniach pozwala na pozbycie się kamienia, odgrzybienie pralki oraz pozbycie się brzydkiego zapachu.

Jako środek do czyszczenia pralki stosuje się również ocet, choć dużo rzadziej niż sodę. W tym przypadku należy wlać niepełną szklankę octu spirytusowego do pojemnika na proszek i włączyć pranie w temperaturze 90 stopni. Czyszczenie pralki octem rekomendowane jest w przypadku silnego zakamienienia bębna pralki. Dlaczego jednak ta metoda nie jest tak popularna, jak czyszczenie pralki z wykorzystaniem sody? Chodzi tu głównie o mniej przyjemny zapach, jaki pozostaje w pralce po praniu z octem. Przy tej metodzie zaleca się włączenie kolejnego prania na krótki cykl, z proszkiem lub płynem do prania, aby szybciej usunąć zapach octu z pralki.

ocet

Skuteczny w czyszczeniu pralki bywa także kwasek cytrynowy, który nie pozostawia charakterystycznego dla octu zapachu. W przypadku kwasku wystarczy wsypanie ok. 1/3 szklanki produktu, zaś samo pranie musi być wykonane w 90 stopniach.

Jak wyczyścić gumę w pralce?

Równie ważne jak walka z grzybami w pralce czy jej odkamienianie, jest czyszczenie gumy w pralce. Po każdym praniu należy ją dokładnie wytrzeć, wraz z drzwiczkami, przy czym tu należy pamiętać, żeby zajrzeć także pod gumowy kołnierz. Nie wystarczy wycieranie wody z zewnątrz, należy ją również wytrzeć z przestrzeni pomiędzy gumowym kołnierzem a bębnem pralki.

Tę trudno dostępną przestrzeń można również przecierać boraksem (1). Jeśli gumowy fartuch jest zagrzybiony, zaleca się dwuetapowe czyszczenie pralki. W odróżnieniu od dotychczas wymienionych środków, które były oparte na jednym składniku, przy odgrzybianiu pralki zaleca się stosowanie mieszanki sody z trzema łyżkami boraksu w pierwszym praniu. W kolejnym praniu, które należy włączyć zaraz po praniu z sodą i boraksem, wykorzystuje się ponownie czyszczenie pralki octem.

Czyszczenie pralki przynajmniej raz w miesiącu

Żadne preparaty stosowane zewnętrznie i rekomendowane przez producentów jako idealne do czyszczenia pralek nie mogą się porównać z płynami i substancjami domowymi, jak ocet, soda czy kwasek cytrynowy, które docierają do trudno dostępnych przestrzeni.

Przy regularnym czyszczeniu pralek należy pamiętać, aby odkręcić filtr do pralki i dokładnie go umyć w wodzie. Z kolei syfon do pralki może reagować nieprzyjemnym zapachem, który się z niego wydobywa, jeśli do prania i do płukania stosuje się zbyt wiele detergentów. Wszelki nadmiar proszku, którego pozostałości są czasem widoczne na praniu, odkłada się również w syfonie. Może to doprowadzić do jego zapchania, a w konsekwencji - nawet do konieczności jego wymiany. Zapchany syfon to również ryzyko, że w czasie prania, woda zamiast spływać do rur, wydostanie się pod pralkę, doprowadzając do zalania łazienki (2). 

Czyszczenie pralki od wewnątrz powinno się stać takim samym nawykiem, jak np. sprzątanie łazienki czy mycie okien. Sytuacja, gdy z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach, a pranie nie pachnie świeżością a stęchlizną, nie może mieć miejsca. Śmierdzące pranie to nie tylko problem natury estetycznej. Takie pranie może również zawierać szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje i grzyby, których można się pozbyć metodami domowymi.

Dodaj komentarz