Clicky

Dom

Jak prać i wybielić firanki ? Szybkie i proste sposoby

wybielic-firanki
Napisane przez Aneta

Marzysz, aby twoje szare firanki znów wyglądały tak, jak w momencie, kiedy je kupowałaś ? Śnieżnobiałe firanki na lśniących oknach to wizytówka czystego i wysprzątanego wnętrza. Niestety, białe firanki bardzo często są narażone na nasłonecznienie. Ponadto, osiadają na nich dym, kurz i wszelkie zanieczyszczenia, dlatego żółkną i szarzeją.

Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jak wybielić firanki oraz jak je prać. Co zrobić, aby przywrócić ich dawny blask ? Wybielanie i pranie firanek od teraz nie będzie dla ciebie tajemnicą ! 

Jak skutecznie i łatwo wybielić firanki ?

biale-firanki

Tak naprawdę istnieją dwa sposoby, aby tego dokonać. Pierwszym sposobem jest kupienie specjalnych środków chemicznych do tego przeznaczonych, a drugim – sposoby domowe. 

Wybielanie firanek nie należy do rzeczy skomplikowanych, więc bez większego problemu w każdym większym sklepie znajdziesz specjalne preparaty, np. sól do prania, wybielacz do firanek. Po wypraniu tkanin w takich środkach mamy pewność, że ich świeżość zachowa się na dłużej.

Instrukcje dotyczące detergentu oraz samej czynności, jaką jest wybielanie firanek znajdują się na opakowaniu detergentu. Innym sposobem jest wybielanie firanek domestosem. Jak to zrobić ? Wystarczy polać odrobinę płynu na plamę, której chcemy się pozbyć, namoczyć. Można również dodać go do proszku do prania. Ze względu na swoje zastosowanie wybielające, środek powinien poradzić sobie z niechcianą plamą.

Domowe sposoby na wybielanie firanek

Tak naprawdę sposobów na wybielanie firanek jest wiele. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka najpopularniejszych.

  1. Pranie firanek w proszku do pieczenia. Wystarczy, że dosypiesz go do proszku do prania. W przypadku, kiedy pierzesz ręcznie – zmieszaj go z detergentem do prania.
  2. Pranie firanek w sodzie oczyszczonej. Wystarczy, że do swojego prania dodasz 2 łyżeczki sody, a twoje firanki staną się bielsze !
  3. Pranie firanek płynem do naczyń. Stosuje się go w przypadku, kiedy na naszych firankach znajdzie się tłuszcz. Spierzesz go, wlewając 2 łyżki płynu do swojego prania.
  4. Innym domowym sposobem na to jak wybielić firanki jest sól. Warto po uprzednim wypraniu firan, namoczyć je przez kilka minut w letniej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Przyjmuje się średnio, że na 3 litry wody wsypać duże 4 łyżki soli, po czym wypłukać, a następnie rozwiesić.
  5. Niektóre z was być może znają stary sposób ze skorupkami jajek. Jak wybielić firanki z ich pomocą? Otóż, skorupki jajek posiadają właściwości wydobywania nawet najgłębiej skrywanej bieli ! Wystarczy, że umieścisz skorupki jajek w lnianym woreczku, a następnie wrzucisz je do bębna swojej pralki. Dodaj do prania także proszek do prania i zobacz, jaki efekt uzyskasz.

Pranie firanek w pralce  

pranie-firanek

Pranie firanek mechanicznie, w pralce, nie powinno być większym problemem. Wystarczy użyć specjalnie zaprogramowanego trybu przeznaczonego do prania delikatnych tkanin. Przyjmuje się, że firanki pierze się w temperaturze maksymalnie 30°Cbez wirowania.

Wystarczy złożyć je w kostkę i umieścić w specjalnie przeznaczonym woreczku do prania firan. Nie ma znaczenia czy to są białe firanki, czy firanki do pokoju, czy eleganckie do biura – z każdymi postępujemy w ten sam sposób. Jeżeli nie posiadamy woreczka do prania, zamiast niego możemy użyć zwykłej poszewki na poduszkę. Po praniu najlepiej rozwiesić je lekko wilgotne w oknie.

Firany bez prasowania

Na rynku istnieją również takie firanki do pokoju, których nie trzeba prasować. Wykonane są z materiałów niegniotących się.

Należą do nich: 

  • firany kreskowane (czyli pomięte fabrycznie)
  • markizety (delikatne siatki prostujące się bez prasowania)
  • żakardy (niezwykle trwałe i wytrzymałe)
  • tiule
  • siatki

Pamiętaj, że im grubsze i cięższe materiały – firanki do pokoju będą prostować się samoistnie, w momencie, kiedy tylko je rozwiesisz.

Jak poznać, że firanki będą się dobrze układać bez prasowania ?

Poznamy to po materiale, z jakiego są wykonane. Dobrze układające się firanki do pokoju to takie, które są wykonane z materiału posiadającego ‘ciasny’ splot oczek, tzn. im większe nagromadzenie oczek – tym masz pewność, że unikniesz prasowania. Innym rodzajem są firany, które posiadają duże wzory. Skutecznie maskują one zmięcia tkaniny, co powoduje, że prasowanie ich staje się zbędne.

W jaki sposób prać firany, które nie wymagają prasowania ?

Przyjmuje się, że większość firan bez prasowania jest także łatwa do wyprania. Najodpowiedniejszą temperaturą jest taka, która nie przekracza 30°C. Ważne, abyś do prania użyła delikatnego płynu, który dodatkowo zmiękczy twoje tkaniny. Warto zastanowić się nad kupnem produktu specjalnie przeznaczonego do takich celów. 

W przypadku, kiedy chcesz jedynie odświeżyć firany – najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie trybu szybkiego prania, które zazwyczaj trwa od 30 do 40 minut.


Radzimy, aby w momencie prania firanek pralka była ustawiona na minimalne obroty wirowania. Dzięki temu twoje tkaniny, tuż po wyjęciu z pralki nie będą pomięte. Dobrze jest, abyś rozwiesiła wilgotne tkaniny na karniszu. Oszczędzisz dzięki temu czas na ich prasowanie oraz układanie. Jeżeli nie masz takiej możliwości – nie martw się. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie suszarki bieliźnianej. Wystarczy, że rozłożysz na niej ręcznik, następnie powiesisz na nim firankę.


Dzięki naszym wskazówkom wybielanie firanek nigdy nie było tak łatwe. Teraz już wiesz jak wybielić firanki oraz w jaki sposób je prać. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas sposoby okażą się pomocne.

Dodaj komentarz