Clicky

Dom

Czyszczenie fug : jak wyczyścić fugi w domu?

fugi-czyszczenie
Napisane przez Aneta

Zabrudzona fuga w kuchni czy w łazience jest mało estetyczna. Jednak nie o estetykę tu chodzi, a o fakt, że zabrudzone fugi są także bardzo dobrym siedliskiem dla grzybów i pleśni. Jak wyczyścić fugi, aby przywrócić im wcześniejszy blask i czy usuwanie fugi jest jedynym sposobem, aby przestrzenie między płytkami były ponownie czyste?

Czym wyczyścić fugi?

czyszczenie-fug

Czyszczenie fug nie jest zadaniem łatwym, a spora część gospodyń domowych tego zajęcia po prostu nie lubi. Żmudne szorowanie przestrzeni między płytkami na podłodze bywa bardzo uciążliwe, nawet jeśli sięgnie się po specjalny preparat do czyszczenia fug.

Jak wyczyścić fugi na podłodze? Wystarczy kupić gotowy płyn do czyszczenia fug, przy czym najwygodniejsze w użyciu są preparaty w sprayu, które nanosi się bezpośrednio na fugę, pozostawia na kilka minut i spłukuje wodą.

Lepszy efekt czyszczenia fug można osiągnąć, jeśli same fugi będzie się pocierać wąską szczoteczką. Idealnie do tego celu nadaje się zużyta szczoteczka do zębów, natomiast ręce warto zabezpieczyć zakładając gumowe rękawice.

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Równie skuteczne jak profesjonale środki do czyszczenia fug są metody domowe, które niejednokrotnie są bardziej ekologiczne niż chemiczny preparat.

Bardzo dobre efekty daje domowy środek do czyszczenia fug, który wykonuje się z płynu do czyszczenia toalet oraz z wody. Oba płyny należy wymieszać w równych proporcjach. Taką mieszankę należy nanieść za pomocą spryskiwacza bezpośrednio na fugi, pozostawiając na kilka minut dla osiągnięcia lepszego efektu. Skuteczność tej metody zależy głównie od środka czyszczącego. Im więcej zawiera on chloru, tym bardziej czysta fuga będzie po czyszczeniu.

mycie-fug

Można również wykonać samodzielnie produkt do czyszczenia fug. W tym celu do około 1 litra wody, która będzie bazą dla środka czyszczącego, należy dodać około 1/4 szklanki sody oczyszczonej oraz 2 łyżki octu i amoniaku. Preparat powinien na fudze pozostać przez kilka minut, aby rozmiękczyć nieco zabrudzenia. Po tym czasie fugę należy wyszorować starą szczoteczką do zębów, a resztkę brudu i środka czyszczącego zmyć ciepłą wodą.

Inne metody czyszczenia fug

Choć wiele metod na czyszczenie fug wykorzystuje preparaty płynne, które można dość szybko nanosić na zabrudzone fugi, to płyn nie jest jedynym sposobem na oczyszczenie nieestetycznych zabrudzeń w podłodze.

Do czyszczenia utrwalonych zabrudzeń często wykorzystuje się dostępną w każdym domu sodę oczyszczoną (1), którą rozpuszcza się w wodzie. Czyszczenie fug sodą może rekomendować wykorzystanie specjalnej pasty, którą robi się z sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru, mieszając je w równych proporcjach.

Płytki wraz z fugami należy najpierw umyć, a następnie przygotowaną pastę nakłada się na zabrudzone fugi i po około 10 minutach zmywa. Konsystencja domowej pasty może być bardzo różna, jednak efekty czyszczące są bardzo zadowalające.

Usuwanie starej fugi

Nie zawsze wystarczy samo czyszczenie fug. W przypadku zabrudzeń bardzo starych, odpornych na działanie silnych preparatów chemicznych, konieczne może być usunięcie starej fugi oraz nałożenie nowej.

Czasem nie trzeba usuwać całej fugi, którą można pokryć specjalnymi preparatami, wyrównującymi jej koloryt. Takie produkty są dostępne w sklepach budowlanych. Można również się zastanowić, czy nie odświeżyć fugi nakładając na nią cienką warstwę półpłynnego gipsu, który po wyschnięciu powinien zapewnić fudze odpowiedni kolor.

Czyszczenie fug bez wysiłku

czyszczenie-fug-para

We wszystkich wymienionych metodach ważna staje się siła mięśni. Płytki należy najpierw przemyć środkiem myjącym (wystarczy woda z płynem do mycia glazury czy nawet płynem do mycia naczyń), następnie nakłada się na fugę specjalną pastę lub zrasza przygotowanym w domu płynem.

Jednak efekt końcowy zależy od tego, ile siły mamy, bowiem czysta fuga to fuga wyczyszczona szczoteczką. Dlatego wielu producentów parownic i myjek parowych rekomenduje swoje urządzenia do sprzątania niewielkich powierzchni w łazience czy w kuchni.

Czyszczenie fug parą wykorzystuje efekt podgrzewania wody, która pod ciśnieniem jest skierowana na zabrudzone powierzchnie. Oprócz wyczyszczenia fugi parowe myjki i mopy pomagają w zachowaniu czystości, bowiem gorąca para wodna zabija także bakterie i drobnoustroje, jakie mogły się rozwijać w brudnych fugach. Atutem tego rozwiązania jest również ekologiczność. Do sprzątania gorącą parą wodną nie wykorzystuje się żadnych środków chemicznych, a samo rozwiązanie jest bezpieczne dla zdrowia.

Bez względu na to, jaką metodę wybierzemy do czyszczenia fug w łazience czy w kuchni, warto pamiętać, że czyszczenie niedostępnych przestrzeni między kafelkami powinno się odbywać regularnie.

Dodaj komentarz