Clicky

Dom

Czyszczenie piekarnika : jak wyczyścić piekarnik?

umyc-piekarnik
Napisane przez Aneta

Brudny i zatłuszczony piekarnik to zmora każdej pani domu. Są jednak sposoby na pozbycie się ciemnych plam i brudu. W tym artykule dowiesz się jak wyczyścić piekarnik z trudno schodzącego zabrudzenia i czym umyć piekarnik żeby był jak nowy. Czyszczenie piekarnika jest dość uciążliwe, ale efekty są zadowalające. 

Jak wyczyścić piekarnik?

czyszczenie-piekarnika

Mamy wiele środków czyszczących dostępnych na rynku. Są to zazwyczaj środki chemiczne przeznaczone do specjalistycznego stosowania. Mogą zawierać niebezpieczne substancje, dlatego środek do czyszczenia piekarnika zawiera instrukcję podaną przez producenta.

Jednak jest kilka prostych jak i skutecznych sposobów na czyszczenie piekarnika domowymi środkami, które są bardziej przyjazne dla nas jak i środowiska.

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

  • Mikstura domowa na czyszczenie piekarnika : Zmieszaj ½ szklanki wody z ¼ szklanki sody oczyszczonej, oraz 1 łyżeczki płynu do naczyń. Taką papkę należy nałożyć na brudną powierzchnię piekarnika i zostawić na parę minut. Następnie zmywamy całość mokrą ściereczką i wycieramy do sucha.
  • Czyszczenie piekarnika sodą : Należy zmoczyć powierzchnię piekarnika i posypać delikatnie soda oczyszczoną. Zostawiamy tak przygotowany piekarnik na całą noc. Następnego dnia ścieramy cały bród gąbką z ciepłą wodą i płynem do naczyń.
  • Czyszczenie piekarnika za pomocą amoniaku, wody i sody oczyszczonej :  To najlepszy sposób gdy jest mocno zabrudzony piekarnik. Rozgrzewamy piekarnik do 220°C. W żaroodporne naczynie wlewamy amoniaki stawiamy na ruszcie. Na spód piekarnika stawiamy naczynie z gorącą wodą. Zostawiamy na całą noc. Z rana usuwamy naczynia i wycieramy wszystko ściereczką namoczoną w wodzie z sodą oczyszczoną.
  • Czyszczenie piekarnika płynem do naczyń : Podgrzej piekarnik i na ciepłą płytę połóż papierowy ręcznik nasączony płynem do naczyń. Pozostaw na 15 minut i zdejmij z urządzenia. Na koniec wyczyść mokrą ściereczką.
  • Czyszczenie piekarnika octem : Zabrudzony piekarnik możesz umyć dzięki wodzie z octem w proporcjach pół na pół. Namocz ściereczkę tak przygotowanym roztworem i wytrzyj wnętrze piekarnika. Na koniec wytrzyj piekarnik do sucha.

Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem?

pierkarnik-z-termoobiegiem

Termoobieg w urządzeniu ułatwia czyszczenie piekarnika. Należy wlać do naczynia żaroodpornego szklankę wody dodać sok wyciśnięty z całej cytryny. Następnie włączamy piekarnik do 190°C z funkcją termoobiegu na około 40 minut. Woda parując będzie krążyła wewnątrz urządzenia i dotrze do wszystkich zakamarków. Po wyłączeniu piekarnika należy namoczoną ściereczką w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń wytrzeć całą powierzchnię urządzenia.

Jak wyczyścić piekarnik, który jest przypalony?

Największą zmorą jest przypalony piekarnik. Sposobem dość prostym, ale wymagającym czasu na pozbycie się tego problemu jest przygotowanie sody oczyszczonej, wody i octu. Spryskujemy przypaloną powierzchnię urządzenia wodą. Posypujemy sodą oczyszczoną i znowu spryskujemy piekarnik wodą. Pozostawiamy do wysuszenia. Następnie wkładamy do piekarnika naczynie z wrzątkiem i zostawiamy na godzinę. Po tym czasie usuwamy garnek. Roztworem octu i wody (pół na pół) spryskujemy powierzchnię, aby usunąć sproszkowany osad.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku?

czyszczenie-szyby-w-piekarniku

Aby szyba do piekarnika była czysta należy ją zdjąć z drzwiczek i porządnie umyć płynem do naczyń z gorącą wodą. Lub nakładamy na szybę do piekarnika przygotowaną wcześniej mieszankę sody oczyszczonej z wodą. Czekamy jakiś kwadrans, a następnie za pomocą ściereczki namoczonej w wodzie z płynem do naczyń usuwamy mieszankę i wycieramy szybę.

Na wyczyszczenie szyby w piekarniku możemy tez rozpuścić tabletkę do zmywarki z małą ilością wody, tak aby powstała lekka papka. Nałożyć na szybę, odczekać i usunąć za pomocą ścierki z ciepłą wodą.

Szyba powinna być zawsze czysta, gdyż daje nam to komfort w obserwowaniu czy danie które przygotowujemy jest już gotowe. 

Inne sposoby na bardzo brudny piekarnik

czysty-piekarnik

Czyszczenie pyrolityczne

Już od jakiegoś czasu w Polsce dostępny jest piekarnik z pyrolizą. Pyroliza to program, w piekarniku który rozgrzewa jego wnętrze do wysokiej temperatury (około 500°C). Jest to tak zwany piekarnik samoczyszczący, czy inaczej jest to czyszczenie piekarnika pyrolityczne. Dzięki temu bród, który zostaje we wnętrzu piekarnika zamienia się w popiół. Gdy piekarnik się wyłączy i będzie można go otworzyć to wystarczy użyć suchej ściereczki i przetrzeć wnętrze urządzenia.

Pyroliza czyści nawet trudno dostępne miejsca co jest dużym plusem. Najważniejsze jest, aby piekarnik podczas pyrolizy był zupełnie pusty. 

Czyszczenie katalityczne piekarnika

Piekarnik wyposażony jest w specjalne panele katalityczne. Gdy temperatura po włączeniu piekarnika wzrośnie od 300 do 350°C, zabrudzenia są zmieniane w popiół i wystarczy je zetrzeć, oczywiście po wystudzeniu.

Panele te można wyjąć i wyczyścić w zmywarce. Należy pamiętać , że co jakiś czas muszą być wymienione.

Jak wyczyścić piekarniki za pomocą pary?

Czyszczenie parą to proste rozwiązanie. Niektóre piekarniki wyposażone są w pojemnik na wodę. Po uruchomieniu programu oczyszczania woda jest podgrzewana w wyniku czego powstaje para wodna, która rozmiększa zabrudzenia. Po wystudzeniu czyścimy piekarnik środkami czyszczącymi.

Podobny efekt czyszczenia parowego, gdy piekarnik nie ma wyposażenia w pojemnik z wodą, uzyskamy, gdy do niego włożymy naczynie z wodą i ustawimy temperaturę na 150°C. Pozostawiamy naczynie na pół godziny. W podobny sposób wytworzy się para wodna.

Pamiętajmy zanim zaczniemy czyszczenie piekarnika, to wyłączamy go z prądu, aby uniknąć porażenia. Nigdy nie usuwamy przypalonych resztek nożem lub jakimkolwiek ostrym narzędziem, gdyż możemy uszkodzić urządzenie.

Dodaj komentarz