Clicky

Uroda

Wypadanie włosów : jakie są przyczyny i jak sobie z tym radzić ?

wypadanie - wlosow
Napisane przez Aneta

Wypadanie włosów to problem, który spotyka wielu ludzi, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Całkowicie normalne jest, gdy tracimy ok. 100 włosów dziennie. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy wypada ich więcej. Przyczyny wypadania włosów mogą być różne. Tak samo sposoby jak wzmocnić włosy, aby nie doprowadzić do łysienia.

Dlaczego wypadają włosy ?

wypadajace - wlosy

Włosy gubimy codziennie. Jest to naturalny proces, który umożliwia wzrost nowych, które pojawią się na miejscu tych wcześniejszych. Nadmierne wypadanie włosów jest jednak problemem, który dotyka coraz większej liczby społeczeństwa.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to dziedziczne łysienie, które dotyka mężczyzn i kobiety. Wpływ na kondycje włosów ma również dieta. Ta uboga w witaminy i minerały często powoduje wypadanie włosów. Warto zatem spożywać produkty bogate w żelazo, cynk, kwas foliowy czy witaminy H, A oraz te z grupy B.

Wypadające włosy mogą być również skutkiem stresu, silnych emocji czy przemęczenia. Równie istotne dla kondycji włosów są także przyjmowane leki np. antybiotyki. Problem stanowić mogą także zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy (1) bądź anemia.

Nasilone łysienie można zauważyć w wypadku zatrucia się rtęcią, arsenem czy talem. Łysienie towarzyszy również chemioterapii. Tak agresywne leczenie sprawia, że włosy mogą wypadać bardzo szybko lub stopniowo. W tym wypadku wiele zależy od pacjenta.

Nieprawidłowa pielęgnacja i wypadanie włosów

suszenie-wlosow

Struktura włosów może zostać uszkodzona np. przez częste farbowanie, tapirowanie czy nawet używanie spinek oraz gumek. Tego typu uszkodzenia mogą powodować wypadanie włosów, dlatego tak ważne jest, aby dobrze zadbać o ich stan. Zbyt ciasne spinanie włosów i różnego rodzaju kucyki nie sprzyjają poprawnemu wzrostowi włosa.

Oczywiście wypadające włosy to także skutek nadmiernego wysuszenia. Prostownice, suszarki czy lokówki mają negatywny wpływ na kondycje włosów. Zbyt wysoka temperatura może je uszkodzić lub zniszczyć.

Przerzedzenie włosów może nastąpić również ze względu na kosmetyki używane do stylizacji. Zbyt silne mogą podrażnić skórę głowy i spowodować nadmierne wypadanie.

Choroby skóry głowy

Łysienie często może być skutkiem grzybicy skóry głowy. Objawia się ona tym, że na głowie powstają miejsca pozbawione włosów. Często przy okazji grzybicy pojawiają się stany zapalne, a schorzenia bywają przewlekłe. Po wykryciu choroby skóry należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Na rozwój grzybicy ma wpływ wiele czynników, takich jak warunki klimatyczne, miejsce zamieszkania, nadczynność tarczycy czy niewydolność nerek. Przyczynami może być również niska odporność, nowotwory oraz przebyte schorzenia czy antybiotykoterapia.

Niezależnie od rodzaju grzybicy owłosionej skóry głowy leczenie odbywa się drogą doustną. Czasami konieczne jest także usunięcie włosów, które zostały zarażone. Warto również zwrócić uwagę na grzebienie, szczotki czy gumki. Dezynfekcja tych rzeczy ograniczy rozwój grzybicy w domu.

Ciąża i menopauza, a wypadające włosy

ciaza

Wypadanie włosów po ciąży to znowu problem, który może dotknąć przyszłe matki. Wiąże się to ze zmianami hormonalnymi, w szczególności wzmożoną ich aktywnością. Największe znaczenie ma tutaj estrogen. Po porodzie poziom estrogenu obniża się, a włosy mogą wypadać. Co na wypadanie włosów można zatem tutaj polecić? Poprawną dietę oraz zdrowy tryb życia.

Problem nadmiernego wypadania włosów zaczyna się zwykle po 3 miesiącu od urodzenia dziecka. Cykl życia włosa można podzielić na trzy fazy: wzrostu, przejścia oraz spoczynku mieszka włosowego. Pierwsza faza trwa od 2 do ok. 6 lat. Druga faza to okres przejściowy, kiedy to włos przestaje rosnąć. Ostatni etap trwa od 2 do 4 miesięcy i w tym czasie stary włos wypada, by dać miejsce nowemu.

W czasie ciąży poziom estrogenów jest podwyższony. Dlatego też nie następuje druga faza cyklu życia włosa. Poziom estrogenu spada po ok. 3 miesiącach i wtedy to następuje nagłe wypadanie włosów.

Rozchwiana gospodarka hormonalna (2) negatywnie wpływa również na stan włosów kobiet podczas menopauzy. I tutaj ma to związek z obniżeniem poziomu estrogenów we krwi. Kosmyki stają się słabe i wolniej rosną.

Nie każda pani będzie jednak miała taki problem. Wypadanie włosów u kobiet zależy od ich genetycznych predyspozycji.

Wpływ pogody na kondycje włosów

Pory roku przynoszą zmiany pogody, które mają wpływ na wypadanie włosów. Czynniki atmosferyczne, takie jak upały, duże promieniowanie UV czy mrozy, przyczyniają się do wypadania kosmyków.

Latem włosy są narażone na kąpiele w słonej wodzie, co przyśpiesza łysienie. Zimą włosy narażone są na niskie temperatury oraz śnieg. W tym okresie znacznie częściej nosi się czapki, które elektryzują włosy i niszczą je.

Jak powstrzymać wypadanie włosów ?

Istnieje wiele czynników, które źle wpływają na włosy. Z tego też powodu odpowiednia kuracja przeciw wypadaniu włosów jest trudna do znalezienia. Walkę z problemem należy rozpocząć od znalezienia przyczyny łysienia. Niekiedy konieczna będzie wizyta u dermatologa lub trychologa, lekarza, który zajmuje się skórą głowy oraz włosami. Badania w kierunku tarczycy lub anemii umożliwią odrzucenie niektórych możliwych przyczyn wypadania włosów.

Często warto zwrócić uwagę na porę roku czy sposób pielęgnacji włosów. Nieprawidłowe korzystanie z kosmetyków lub zbyt wielkie przesuszenie, mogą potęgować problem. Warto również pamiętać o tym, że włosy są narażone na złe warunki atmosferyczne, szczególnie zimą. Znalezienie sposobu na wypadanie włosów, pozwoli rozwiązać problem.

Co jeść, żeby włosy nie wypadały ?

Istnieją specjalne preparaty na wypadanie włosów czy witaminy, o które warto zadbać w swojej diecie. Najważniejsze jest bowiem dobre odżywianie się. Kosmetyki często działają krótko. Dlatego też należy zmienić nawyki żywieniowe.

Dieta bogata w witaminy z grupy B, oraz H i A przyczyni się do poprawy stanu głowy. Warto również jeść produkty bogate w żelazo. Bez niego włosy stają się osłabione, cienkie, matowe, a w końcu wypadają. Żelazo to jeden z pierwiastków, który jest niezbędny do tego, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, dlatego należy zwrócić na niego uwagę w codziennej diecie.

Sposób na wypadające włosy to również warzywa i produkty zwierzęce. Wątróbki, ryby, jaja, mleko, a także marchew i zielone warzywa, pozytywnie wpłyną na włosy. Sprawią, że nie tylko przestaną wypadać, ale również je wzmocnią. Staną się one lśniące i będą wyglądały zdrowiej.

Na stole nie powinno zabraknąć także pomarańczy, truskawek, papryki czy innych produktów z witaminą C. Warto o tym pamiętać, a z pewnością zmiany będą zauważalne.

Kosmetyki do pielęgnacji

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków przeciw wypadaniu włosów, które ułatwiają walkę z coraz rzadszymi kosmykami. Szampon przeciw wypadaniu włosów może okazać się świetnym rozwiązaniem. Należy tylko wybrać odpowiedni dla siebie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy produkt stymuluje porost włosów.

Niektóre dostępne w sklepach czy aptekach szampony, mogą mieć dodatkowe składniki, które pomogą zmniejszyć produkowany łój. To on po części jest odpowiedzialny za wypadanie włosów. Szampony te mogą również sprawiać, że włosy staną się grubsze, gęstsze czy nawilżone.

Kuracja taką metodą na wypadające włosy z pewnością będzie wymagała cierpliwości. Ciężko bowiem od razu trafić na taki produkt, który zadowoli nas w stu procentach i da odpowiednie rezultaty.

Wzmocnienie włosów

Jak wzmocnić włosy, żeby nie wypadały? Z całą pewnością nie należy przesadzać z suszarkami czy prostownicami. Gorące powietrze odbija się negatywnie na kosmykach. Włosy stają się suche, a w końcu nawet przesuszone, co nie sprzyja ich dobremu rozwojowi.

Poprawna pielęgnacja powinna również skupiać się na tym, aby myć włosy po wyjściu ze słonej wody lub z basenu. Chlor w interakcji z włosami wytwarza chloramin. Może on powodować osłabienie cebulek włosowych i nasilenie łysienia.

Dobrze pomagają też witaminy na wypadanie włosów. Znajdzie się je w suplementach diety, ale także w pożywieniu, o którym pisaliśmy wcześniej. Preparaty na wypadanie włosów to w końcu nie tylko leki.

Przyczyny utraty włosów mogą być różne. Aby nastąpiło wzmocnienie włosów, należy poprawnie zdiagnozować, z jakiego powodu problem ten się pojawia i podjąć odpowiednią kuracje. Często wypadanie włosów jest przejściowe i może poradzić sobie z nim szampon przeciw wypadaniu włosów czy zmiana diety. Czasami jednak świadczy o chorobie, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do lekarza.

Sposób na wypadające włosy nie jest taki sam dla każdego. Przede wszystkim warto sprawdzić, co na wypadanie włosów będzie dobre i w czym tkwi problem.

Wypadanie włosów, chociaż uporczywe, jest możliwe do wyleczenia.

1 Komentarz

  • Włosy mi strasznie po porodzie poleciały. Miałam wręcz łyse placki na głowie. Wcierki i suplementy diety nie pomagały. Poszłam w końcu do lekarza i mi poradził, żebym zaczęła brać biotynę. No i przez jakieś trzy miesiące brałam tabletki biotebal, które mają najwięcej biotyny i to podziałało, bo włosy nie tylko już nie wypadają, ale zaczęły odrastać

Dodaj komentarz