Clicky

Uroda

Wybielanie zębów : chcesz mieć 100% białe zęby?

biale-zeby
Napisane przez Aneta

Ładne, białe zęby chcemy mieć wszyscy. Wyglądają czysto, estetycznie i dodają uroku. Poprawiają naszą prezencję. Niestety na co dzień, ciężko nam zrezygnować całkowicie z kawy, herbaty czy lampki czerwonego wina przy okazji firmowej imprezy.

Wybielanie zębów jest obecnie bardzo popularnym zabiegiem. To dlatego, że nie każdy może się pochwalić naturalnie śnieżnym uśmiechem.

Jak wybielić zęby?

wybielanie-zebow

Kolor zębów dziedziczymy za sprawą genów i predyspozycji (1). Może on się wahać od kremowego i kości słoniowej, do śnieżnej bieli, przez odcienie szarości. Mają na to wpływ również czynniki zewnętrzne - na przykład nasza dieta - które powodują na naszych zębach większe lub mniejsze przebarwienia.

Istotny wpływ na biel naszych zębów, ma kraj naszego pochodzenia i rodzaj naszej urody. Na pewno każdy zauważył różnice, między kolorytem uzębienia białego człowieka a zębami osoby czarnoskórej.

Do najpopularniejszych produktów, powodujących przebarwienia należą:

 • kawa
 • herbata
 • wiśnie
 • times-circle
  owoce leśne
 • niektóre przyprawy
 • słodycze
 • czerwone wino
 • times-circle
  niektóre leki np. żelazo

Również z wiekiem kolor zębów się zmienia a białe zęby szarzeją, ze względu, na ścierające się szkliwo. Kiedy jego warstwa staje się coraz cieńsza, ujawnia ciemniejszy kolor tkanki zębiny. Również niedokładne szczotkowanie zębów może pozostawiać po sobie nieprzyjemne znamiona, w postaci zmiany koloru.

Jeśli chcemy poprawić wygląd swojego uzębienia, sposobów na wybielanie zębów jest kilka.

Najpopularniejsze z nich to:

 • Pasty wybielające
 • Paski wybielające zęby
 • Nakładki do wybielania zębów
 • Wybielacz do zębów
 • Licówki porcelanowe
 • Laserowe wybielanie zębów
 • Wybielanie zębów u dentysty

Pasta wybielająca

pasta-wybielajaca

Metodą najprostszą, skuteczną i ogólnodostępną są pasty wybielające. Pozwala na wybielanie zębów w domu. Jej koszt nie jest wysoki waha się od 5 do 35 zł, a sposób użycia, łatwy. Wystarczy szczotkować zęby zakupioną pastą, dwa razy dziennie.

W czym tkwi tajemnica? Pasta wybielająca, zawiera substancje i enzymy ścierające, które sprawią, że białe zęby przestaną być marzeniem. Wybierając pastę odpowiednią dla siebie, musimy przeczytać uważnie informacje zawarte na opakowaniu. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na oznaczenie "RDA".

RDA to wskaźnik ścieralności, zawarty na opakowaniu każdej pasty do zębów. Zwykłe pasty do zębów, mają RDA na poziomie 45, pasta wybielająca na poziomie 80 i więcej. Te ze współczynnikiem na poziomie 200, należy używać już bardzo ostrożnie. Współczynnik ten nie może być zbyt wysoki, ponieważ możemy doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Powinniśmy też sprawdzić, czy pasta nadaje się do użytku codziennego, czy tylko przez określony czas. Są pasty, które przy zbyt częstym stosowaniu, trwale uszkadzają szkliwo. Wybielanie zębów tą metodą jest łatwe i skuteczne. Pozwala wybielić zęby o około 2-3 odcienie. Pasty o działaniu wybielającym znajdziemy zarówno w marketach, drogeriach i aptekach.

Paski wybielające

paski-wybielajace-crest

Te same substancje co pasta wybielająca, posiadają paski wybielające zęby. Nie powinny ich jednak używać osoby z nadwrażliwością zębów.

Paski wybielające nakładamy na zęby, jednak nie na całą powierzchnię, a tylko do czwórek i na nieumyte zęby. Paski wybielające dadzą trwały efekt, jeśli ograniczymy produkty barwiące szkliwo.

Ich koszt to około 50 zł. Niestety ta metoda, np. przez nieumiejętne nałożenie pasków, może powodować efekt przebarwień i osadu. Te różnice ciężko później ukryć.

Nakładki do wybielania zębów

Ta metoda, pozwala zarówno na wybielanie zębów u dentysty jak i wybielanie zębów w domu. Nie należy do najtańszych, ale jest zdecydowanie tańsza, niż sklepowy zestaw do wybielania zębów. Sklepowe zestawy to koszt nawet 500zł. 

Możemy uzyskać efekt zębów jaśniejszych nawet o 5 odcieni. Niestety, ta metoda wymaga czasu i zaangażowania, ze strony pacjenta.

nakladki-do-wybielenia

Pierwsze, co musimy zrobić aby przystąpić do wybielania zębów przy pomocy tej metody, jest sprawdzenie stanu dziąseł i uzębienia. Ewentualne ubytki musimy zabezpieczyć i przeprowadzić usuwanie kamienia nazębnego.

Podczas pierwszej wizyty, stomatolog pobierze odcisk naszych zębów, z którego powstanie gipsowy odlew. Następnie na podstawie odlewu, zostaną wykonane idealnie dopasowane nakładki na zęby.

W trakcie drugiej wizyty, odbierzemy wykonane nakładki na zęby i strzykawki z żelem, o odpowiednim dla naszych zębów stężeniu. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, terapia domowa trwa od 2 do 4 tygodni. Nakładki stosujemy przez około 4 godziny w dzień, lub w nocy.

Wybielanie zębów tą metodą ma również wady. Pacjenci skarżą się często po terapii na nadwrażliwość zębów. Dentyści zalecają stosowanie podczas terapii pasty zmniejszające tą dolegliwość. Nadwrażliwość powinna minąć po kilku tygodniach.

Wybielacz do zębów

wybielacz-do-zebow

To sposób na szybkie wybielanie zębów. Produkt kupujemy w drogerii lub aptece. Preparat jest w formie pisaka. Aplikacja polega na :

 1. Umyciu zębów
 2. Nałożeniu preparatu pędzelkiem i odczekaniu 20 minut
 3. Następnie ponownym umyciu zębów

Wybielacz do zębów działa także na przebarwienia. Wybielanie zębów w domu, chyba nie może być łatwiejsze

Przeciwwskazania do stosowania wybielacza do zębów to:

 • Wiek poniżej 16 lat
 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Próchnica zębów

Koszt wybielacza do zębów to ok. 50 zł. Jeden aplikator wystarcza na około 2 tygodnie aplikacji 2 razy dziennie. Spożywanie produktów barwiących jak kawa czy herbata umniejszają nieznacznie leczenie. Ma on znacznie lepsze działanie, niż paski wybielające.

Licówki porcelanowe

Licówki to cieniutkie, małe płatki porcelanowe, które przykleja się w miejsca przebarwień i ubytków na zębach. Ten sposób sprawdza się najlepiej u osób z trwałymi przebarwieniami.

Licówki, mogą pomóc ukryć drobne wady ortodontyczne, ale nie zastąpią profesjonalnego leczenia. Założenie licówek wyklucza próchnica, wady zgryzu, i choroby dziąseł. Nie zaleca się ich także u osób zgrzytających zębami, ponieważ istnieje wtedy ryzyko odklejenia.

licowki-porcelanowe

Licówki a właściwie ich założenie wymaga 3-4 wizyt w gabinecie stomatologicznym. Trzeba pobrać od pacjenta wycisk zgryzu i omówić z nim wymagania odnośnie całego leczenia.

Licówki mogą się odklejać i w większości przypadków,za ich ponowne założenie będziemy musieli zapłacić na nowo.

Niestety, licówki nie należą do tanich. W zależności od oczekiwań pacjenta cena waha się od 1000 do ok. 3000 zł. Tym sposobem, nie jest możliwe wybielanie zębów w domu.

Laserowe wybielanie zębów

laserowe-wybielanie-zebow

Laserowe wybielanie zębów polega na wykorzystaniu światła, o odpowiedniej długości fali, które emituje specjalna lampa do wybielania zębów. Przed zabiegiem konieczne jest czyszczenie zębów i usunięcie kamienia nazębnego. Zarówno czyszczenie zębów, jak i usuwanie kamienia jest bezbolesne. Musimy również uzupełnić wszystkie ubytki.

Wybielanie zębów polega na nałożeniu środka chroniącego dziąsła, następnie nakładany jest żel do wybielania zębów, którego składniki zostają aktywowane przez światło lasera.

Jedna sesja trwa zazwyczaj 60 minut, czyli 3 cykle naświetlania po 15 minut. Dużym plusem jest to, że pierwsze efekty są widoczne natychmiast po zabiegu.

Laserowe wybielanie zębów nie może być wykonywane w przypadku:

 • Mechaniczne uszkodzenia zębów
 • Uszkodzenie zębów przez próchnicę
 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Alergie lub nadwrażliwość na utleniacze
 • Niektóre rodzaje przebarwień np. przebarwienia polekowe
 • Wiek poniżej 16 lat
 • Duża ilość wypełnień w przednich zębach
 • Duża ilość koron w przednich zębach

Ze względu na to, że do zabiegu potrzebna jest specjalna lampa do wybielania zębów, przy tej metodzie, możliwe jest tylko wybielanie zębów u dentysty.

Ile kosztuje wybielanie zębów tą metodą?

Laserowe wybielanie zębów, to koszt od 700 do 1200 zł za zabieg. Jest to jedna z najszybszych metod na białe zęby.

Wybielanie martwego zęba

Jest możliwe, jednak wymaga zupełnie innej metody, niż wybielanie zębów zdrowych. W tym przypadku, preparat wybielający jest wprowadzany do wewnątrz zęba. Zabieg musi być poprzedzony leczeniem kanałowym (2).

Wybielanie zębów a protezy zębowe

Osoby posiadające protezy zębowe, nie powinny stosować na własną rękę żadnych metod wybielania. Nawet źle wybrana pasta wybielająca, przez zawartość substancji ścierających, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia protezy.

Białe zęby bez wychodzenia z domu

domowe-sposoby-wybielanie-zebow

Wybielanie zębów w domu, nie musi kosztować majątku - przedstawimy Wam domowy zestaw do wybielania zębów.

Zastanawiacie się pewnie czym wybielić zęby, jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na specjalistyczne zabiegi, czy nakładki do wybielania zębów, licówki czy paski wybielające.

Białe zęby pomoże nam uzyskać:

 • kurkuma
 • olej, najlepiej kokosowy
 • soda oczyszczona
 • węgiel aktywny
 • niektóre owoce

Jak wybielić zęby kurkumą?

Możemy dodawać sproszkowaną kurkumę, do używanej na co dzień pasty do zębów. Taką kurację stosujemy 2 razy w tygodniu.

Możemy też stworzyć swoją mieszankę na białe zębyPotrzebujemy do tego :

 • check
  Łyżkę sproszkowanej kurkumy
 • check
  Łyżkę oleju kokosowego
 • check
  2 krople olejku miętowego

Mieszankę stosujemy jak normalną pastę do zębów. Różnicę można zauważyć już po kilku myciach.

Wybielanie zębów olejem - jak to działa?

Może to być olej rzepakowy, lniany czy słonecznikowy, jednak najlepiej sprawdzi się nierafinowany olej kokosowy. Wybielanie zębów tą metodą, polega na ssaniu i płukaniu ust olejem. Ma on właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Żeby wybielić zęby olejem to bierzemy do ust łyżkę stołową oleju i przez 15 do 20 minut płuczemy nim dokładnie całą jamę ustną.

Wybielanie zębów tą metodą jest skuteczne, ale dość żmudne. To długi proces a efekty są widoczne dopiero po kilku miesiącach.

Soda oczyszczona

Białe zęby dzięki sodzie oczyszczonej są możliwe, jednak jest to metoda ryzykowna. Soda ściera brud i osady, jednak może ścierać także szkliwo, powodując nadwrażliwość (3).

Wybielanie zębów tą metodą to łatwa rzecz. Przygotowujemy papkę z łyżeczki sody oczyszczonej i pół łyżeczki wody. Szczotkujemy zęby miękką szczoteczką z papką około minuty. Nie powtarzamy kuracji zbyt często.

Węgiel aktywny

3 kapsułki węgla aktywnego mieszamy z łyżką nierafinowanego oleju kokosowego i myjemy zęby mieszanką.

Naturalny zestaw do wybielania zębów - jak wybielić zęby przy pomocy owoców?

Jakie owoce mają wpływ na wybielanie zębów? Koszta związane z wybielaniem zębów owocami są najniższe ze wszystkich wymienionych metod.

Banany

A właściwie ich skórka, zawiera wiele cennych substancji poprawiających koloryt zębów, i zwalczających kamień nazębny. Po standardowym myciu zębów, należy wziąć skórkę od dojrzałego banana i jej wewnętrzną stroną poleruj powierzchnię zębów. Zabieg powinien trwać 2-3 minuty. Wybielanie zębów tą metodą jest skuteczne i bezpieczne.

banany

Truskawki

truskawki

Truskawki zawierają w swoim składzie kwas jabłkowy. Należy papką z truskawek wyszczotkować zęby. Wypoleruje on powierzchnię zębów i delikatnie usunie przebarwienia i brud. Po kuracji, dobrze przepłukać jamę ustną wodą, ponieważ truskawki zawierają cukier. Wybielanie zębów tą metodą, ma delikatny, ale widoczny efekt.

Cytrusy

Sok z cytrusów, np. z cytryny, grejpfruta czy pomarańczy jako kwas - zawiera właściwości wybielające. Tą metodę trzeba jednak stosować ostrożnie, ponieważ kwasy, mogą osłabiać szkliwo zębów i tym samym powodować nadwrażliwość i osłabienie zębów.

Kuracja polega na płukaniu jamy ustnej, łykiem soku cytrusowego przez około 2 minuty, 2 razy dziennie.

cytrusy

Podsumowując

Naturalny zestaw do wybielania zębów sprawdzi się najlepiej w warunkach domowych. Jeśli marzą nam się białe zęby rodem z okładek czasopism, powinniśmy udać się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego. Unikniemy nieprzyjemnych dolegliwości i nie uszkodzimy szkliwa, poprzez nieumiejętne stosowanie domowych metod.

Najbezpieczniejszą i najczęściej stosowaną metodą jest użycie past wybielających, których współczynnik ścieralności wynosi ok. 70 lub wizyta w gabinecie stomatologicznym, gdzie po przeprowadzeniu wywiadu, zbadaniu stanu zębów i przyzębia lekarz dentysta dobierze najlepszy sposób na wybielenie zębów, np. laserowe wybielanie zębów.

Idealnym i najbezpieczniejszym sposobem walki o biel naszych zębów, jest usunięcie kamienia nazębnego a następnie unikanie produktów powodujących przebarwienia. Mimo, że nie jest to łatwe i nie należy do najprzyjemniejszych, już po niedługim czasie zauważymy znaczącą poprawę w kolorze naszego uzębienia.

Dodaj komentarz