Clicky

Zwierzęta

Pchły u psa : Najlepsze sposoby na pozbycie się pcheł

pies
Napisane przez Radosław

Każdy miłośnik zwierząt prędzej, czy później spotka się z tym właśnie przeciwnikiem - pchłą. Te najpopularniejsze pasożyty występują zarówno u psów, jak i kotów. Niestety bardzo często mogą przenosić się również na ludzi.

Pchły to szczególne pasożyty. W ciągu całego swojego życia jedynie godzinę spędzają na swoim żywicielu. W tym czasie intensywnie żerują - piją krew. Swoich żywicieli wykorzystują także do intensywnego przemieszczania się w poszukiwaniu nowych ofiar.

Jak pozbyć się pcheł? Okazuje się to wcale nie tak trudne. Zdradzimy w tym artykule kilka skutecznych sposobów.

Pchły u psa - problem można pokonać

pchla-psia

Nie każdy z miłośników zwierząt w wypadku pojawienia się pcheł chce od razu sięgać po chemiczne środki profilaktyczne, czy lecznicze. Mogą one być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli chodzi o pasożyty u szczeniąt, a także psów o bardzo delikatnej skórze.

Pchły u psa można zwalczać również za pomocą wody z szarym mydłem, płukanek z octu, płukanek z piołunu, czy wody z cytryną. Wszystkie te sposoby są naturalne, a ich skuteczność porównywalna jest z chemicznymi preparatami, które możemy kupić w sklepach z artykułami dla zwierząt. Okazuje się, że ocet na pchły u psa jest jednak najbardziej skuteczny.

Domowy sposób na pchły u psa

Ocet to świetny sposób na pchły u psa. Przepłukujemy umytą już wcześniej łagodnym szamponem dla psów lub szarym mydłem. Zwykle wystarczy na mokrej sierści rozprowadzić około szklanki octu. Musimy jednak uważać, by środek nie dostał się do oczu i pyska naszego pupila, ponieważ może wywołać podrażnienia lub wymioty (1).

Po około 5 minutach intensywne spłukujemy sierść psa a i gęstym, metalowym grzebieniem wyczesujemy martwe pasożyty. Najpopularniejszy preparat na pchły to bez wątpienia ocet spirytusowy, ale również polecamy ocet winny lub jabłkowy, który można stosować bezpośrednio do miski z wodą w proporcji 1 łyżka na 5 ml, w wypadku dużego psa - 2 łyżki.

ocet

Również podobne właściwości posiada cytryna. By przygotować preparat - należy pokroić cytrynę na plasterki i zagotować. Następnie zostawić pod przykryciem przez całą noc i kolejnego dnia nałożyć preparat na skórę i sierść psa. Bardzo często ugryzienie pchły może powodować bolesne rany, dlatego zalecane jest obfite płukanie, po użyciu, nawet naturalnych preparatów.

Jak pozbyć się pcheł u psa chemicznymi preparatami?

Na pewno skuteczna jest obroża na pchły. Ma ona jednak znaczenie głównie w profilaktyce. Obroża przeciwpchelna dla psa ma często zróżnicowane stosowanie. Zdarza się, że jednocześnie zapobiega przed pchłami i kleszczami.

Natomiast jeśli pasożyty na dobre zadomowiły się w sierści naszego pupila - bardzo skuteczny może okazać się spray na pchły. Są również różnego rodzaju zasypki lub preparaty na pchły u psa, które można zakraplać na szyję. Zwykle wystarczają na około miesiąc, bez konieczności ponownej aplikacji.

Pchły w domu - jak się ich pozbyć?

Co na pchły u psa już wiemy. Niestety, jednak jeśli nasz pies miał pchły przez dłuższy czas, zanim je zauważyliśmy może się zdarzyć, że pasożyty są również w naszym domu. Ich ukąszenia są dla człowieka nieprzyjemne i pozostawiają bolące zmiany również na skórze człowieka. Pchły u psa również powodują rany, zwłaszcza, jeśli zwierzę samo próbuje usunąć pasożyta.

sol-kuchenna

Ale wróćmy do naszego domu, czy mieszkania. Bardzo często skutecznym sposobem może okazać się sól kuchenna, która wysusza jaja i larwy pcheł. Garść soli rozsypujemy na dywanach, czy tapicerowanych meblach. Sól powinna pozostać na całą noc a rano usuwamy ją za pomocą odkurzacza. 

Kolejnym naszym sprzymierzeńcem w walce z pchłami w domu mogą okazać się olejki eteryczne. Tutaj, szczególnie skuteczne są silnie skoncentrowane olejki z lawendy, tymianku, drzewa herbacianego, trawy cytrynowej, czy geranium. Warto mieć te zioła w przydomowym ogródku, czy na parapecie i przygotować suszone mieszanki. Umieszczamy je w naszym domu, szafie, wśród odzieży. Intensywny zapach odstrasza pasożyty i sprawia, że w naszym domu będzie przyjemny zapach.

Polecamy jeszcze dwa skuteczne sposoby na walkę ze szkodnikami w domu - jednym z nich jest piołun. Roślina ta posiada szereg leczniczych właściwości (2), jednak jednym z nich są olejki eteryczne, które skutecznie odstraszają pchły, ale również komary, czy meszki. Bardzo skuteczne w zwalczaniu pcheł w domu są też trociny cedrowe. Cedr to drzewo z rodziny iglastych, które charakteryzuje się niezwykle intensywnym zapachem. Zwróćmy jednak uwagę na naszego psa, czy przypadkiem trociny cedrowe nie powodują u niego uczulenia.

Nieustanna walka z pchłą psią

Jeśli chodzi o pchły i kleszcze to najskuteczniejszą metodą jest wnikliwa obserwacja naszego pupila. Musimy sprawdzać, czy przypadkiem w jego sierści nie pojawili się jacyś nieproszeni goście. Nasz niepokój powinno wzbudzić nietypowe zachowanie psa. Jeśli się nadmiernie drapie, kąsa zębami swoją sierść, czy po prostu jest smutny, osowiały albo na jego skórze pojawiły się rany, bądź niewielkie strupy. Również dość nagła utrata wagi naszego pupila, czy jego nerwowe zachowanie jest dla nas sygnałem, że może dziać się coś niedobrego.

pies-drapanie

Postępujmy również zawsze w myśl zasady - lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Przeczytaj również nasz artykuł : jak skutecznie wytresować psa?

Dodaj komentarz