Clicky

Zwierzęta

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? – Krok po kroku

kot
Napisane przez Radosław

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Oto odwieczne pytanie. Twój kot sika w domu i kot sika na dywan, a ty nieustannie zadajesz sobie pytanie dlaczego kot sika na łóżko? Z naszego artykułu dowiesz się, jak nauczyć kota korzystać z kuwety, jaki wybrać preparat żeby kot nie sikał w miejscach niepożądanych oraz jaka powinna być odpowiednia kuweta dla kota. 

Co warto wiedzieć?

kot-sika-do-kuwety

O tym, jak nauczyć kota korzystać z kuwety można by pisać długo. My jednak chcemy przybliżyć Ci ten temat w skrócie, najczytelniej jak tylko się da.

To, że na początku kot sika poza kuwetą nie powinno nas dziwić. Zwierzaki są w nowym miejscu i do wszystkiego muszą się przyzwyczaić, a naszym zadaniem jest pomaganie im w tym. O czym warto pamiętać, ucząc swojego pupila załatwiania się do kuwety? Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

  • Przede wszystkim należy pamiętać, aby kuweta dla kota powinna stać w odpowiednim miejscu. Co to właściwie znaczy? Powinna zostać umieszczona w miejscu cichym i spokojnym.
  • Jeżeli zdarzy się sytuacja, że kot sika poza kuwetą – w żadnym wypadku nie powinniśmy go karać ani też przetrzymywać go na siłę w kuwecie. Takie sposoby nie rozwiążą problemu, a wręcz przeciwnie – mogą go pogorszyć.
  • W przypadku, jeżeli kot załatwia się poza kuwetą nie martwmy się na zapas i nie denerwujmy na małego czworonoga. Takie sytuacje z pewnością są jedynie chwilowe, Tak naprawdę koty dość szybko opanowują umiejętność korzystania z kuwety, a sama czynność zakopywania odchodów jest ich naturalnym zachowaniem (1), które może świadczyć o potrzebie zachowywania czystości.
  • Warto pamiętać o tym, że kuweta dla kota powinna zostać odpowiednio dobrana do rozmiarów czworonoga, tzn. nie może być ani za mała, ani zbyt duża. Ponadto, jeżeli w domu przebywa więcej kotów, to każdy z nich powinien mieć swoją własną kuwetę. Jeżeli masz taką możliwość, to zakup kilka kuwet i rozstaw je w różnych miejscach mieszkania. To zwiększy prawdopodobność tego, że twój kot zamiast na podłodze albo w łóżku – załatwi się w kuwecie.

Jak wybrać odpowiednią kuwetę?

Jak już pisaliśmy wcześniej, każda kuweta powinna mieć odpowiednią wielkość. Powszechnie przyjmuje się, że idealne wymiary to 35 cm szerokości i 45 cm długości.

Ważne, aby została umiejscowiona w takim miejscu, które zapewni naszemu zwierzakowi spokój. Kuweta może być otwarta albo zamknięta, z wahadłowymi drzwiami. Należy pamiętać, aby kuwetę zaopatrzyć w odpowiednie podłoże, czyli wybrać odpowiednie jej wypełnienie. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór różnego rodzaju żwirków czy też granulatów. To, jaki wybierzemy zależy od preferencji naszego pupila. 

kuweta-dla-kota

Skąd mamy wiedzieć, co nasz kot lubi? Najlepiej sprawdzi się to, kupując kilka rodzajów wypełnienia. W końcu znajdziemy to, które najbardziej podpasuje naszemu czworonogowi. Zalecamy jednak, aby żwirek był bezzapachowy. Dla nas, ludzi, może być on przyjemny, ale pomyślmy o kocie – on ma znacznie bardziej wyczulony zmysł węchu od nas. Mocny zapach zdecydowanie może go odstraszać i zniechęcać do załatwiania swoich potrzeb w tym miejscu. 

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Kot sika na łóżko, na wycieraczkę. Fakt, że kot załatwia się poza kuwetą na początku mieszkania z nami jest dosyć normalne, ale te sytuacje nie mogą zdarzać się cały czas. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Podpowiadamy!

Pierwsze, co musimy zrobić, to wsadzić naszego kotka, najlepiej kilka razy dziennie, do kuwety. Wielu lekarzy weterynarii zaleca, aby robić to zaraz po przebudzeniu oraz po posiłkach. Kolejne, co musimy zrobić, to pokazać mu, czego musi się nauczyć. W tym celu należy pogrzebać palcem w żwirku. W przypadku, kiedy nasz pupil załatwi swoje potrzeby w kuwecie, należy nagrodzić go drobnym smakołykiem albo też pieszczotami, np. pogłaskać go za uszami, pod brodą czy wzdłuż grzbietu. Koty bardzo to lubią!

Jeżeli nasz pupil załatwi swoją potrzebę poza kuwetą – nie wolno go za to karcić! Może to jedynie pogorszyć sprawę. Co w zaistniałej sytuacji zrobić? Przenieść odchody do kuwety. W ten sposób damy do zrozumienia naszemu pupilowi, że kuweta jest miejscem, w którym powinien się załatwiać.

Należy pamiętać też o tym, że miejsce, w którym załatwił swoją potrzebę trzeba zdezynfekować silnym preparatem, aby w ten sposób zniechęcić go do ponowienia tej czynności. Ważne jest również to, aby utrzymywać kuwetę w czystości, ponieważ bardzo często koty nie chcą korzystać z brudnej kuwety.

kot-weterynarz

Może się zdarzyć, i to nie raz, że kot sika na łóżko. Przyczyną tego może być – nie zwykła złośliwość – ale raczej problem urologiczny. Należy wiedzieć, że koty, tak jak i ludzie, mogą mieć problemy z pęcherzem (2), dlatego też swoje potrzeby załatwiają w różnych miejscach. Jeżeli zauważymy, że nasz pupil nieprawidłowo załatwia swoje potrzeby, ma problemy z wykorzystywaniem toalety albo też kot sika na łóżko zbyt często – nie lekceważ tego ani nie krzycz na niego. Niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem i udaj się z czworonogiem na wizytę. Tam, odpowiedni specjalista zleci badania.

Z naszego artykułu dowiedziałeś się m.in. co zrobić, kiedy twój kot sika na łóżko oraz jak nauczyć kota korzystać z kuwety. Mamy nadzieję, że twój kot od razu przyswoi sobie nową wiedzę i od tej pory będzie korzystał wyłącznie z kuwety.

Dodaj komentarz